Gem de coacăze roşii
Postat de diaconta in Conserve 8 Iul 2012 | 33603 vizualizari
Cred că e cel mai finuţ gem pe care l-am făcut până acum,de fapt e mai degrabă un jeleu dulce-acrişor.Ador gustul coacăzelor roşii în deserturi,aşa că chiar dacă preţul e piperat am făcut şi gemul asta delicios.
Coacăzele roşii conţin o importanta cantitate de vitamina C,potasiu ,fier şi fibre.Unii îl mai numesc „fructul antilene ideal” cu efect de stimulent digestiv si drenor extrem de activ.O adevărată armă secretă în obezitate ,digestie leneşă ori boli de piele.
Si fiindcă conţin foarte multă pectină ne va fi uşor să obţinem consistenţ dorită a gemului în timp scurt fără a fi nevoie să folosim gelifianţi.
Reţeta e destul de migăloasă ,gemul puţin că aşa-i stă bine unei delicatese, dar chiar merită să încercaţi.
Inapoi la reteta
|
Comentarii (37)
la 09.07.2012, 10:39
Mihaela , aici gasesti pretul corect
la 09.07.2012, 11:39
Mihaela,eu am luat coacazele cu 10 lei/kg,ceea ce e un pret foarte bun la cat de mult se cere la piata.
cam greu cu strecuratul,dar chiar merita
la 09.07.2012, 11:39
Miha
)) acuma daca nu vrei ,ce sa fac
la 09.07.2012, 11:40
gaby_d
08.07.2012, 23:40
diaconta
08.07.2012, 23:04
Din asta nu impart cu nimeni,sa va fie clar
incep sa seman cu Gaby
trist
)) lasa tu ca asa o sa ma imbogatesc
la 09.07.2012, 14:41
nota 10, la favorite, mie imi place tare mult cel de corcoduse si la fel le fac cu lamaie sa fie mai acrisoare sau corcoduse in amestec cu prune. abea astept sa fac si eu reteta asta, se gasesc acum?
la 09.07.2012, 14:51
Susu,la noi acum se gasesc la piata.excelent a iesit.De corcoduse n-am incercat ,nici nu stiu daca am mancat vreodata
la 09.07.2012, 18:06
E chiar de o finete rara...o adevarat delicatesa Diuta!
eu as inlocui zaharul cu melasa...am descoperit-o nu de multa vreme si sunt de-a dreptul incantata de ea....
http://www.supereva.ro/info.asp?id=8902
la 09.07.2012, 20:19
Ruxy,am sa tin cont de sugestie,desi nu stiu de ce am o retinere fata de melasa,chiar daca nu stiu cum e
deocamdata nici nu mai pun cinserve,cam am de toate
la 09.07.2012, 20:30
Sa stii ca e buna...si la gust e ok...iar faptul ca e sanatoasa pentru mine e pe locul I...poate o probezi eu o iau din Plafar...te pup Diuta
la 09.07.2012, 21:11
Sa cer... sa nu cer... Lasa ca-l trimit pe al meu sa ceara! Poate lui i-oi da ceva

Cred ca iesit foarte bun.. desi cam multa munca ptr doar 3 borcanele..
Din pacate anul asta n-am apucat prea multe fructe.. am pus la congelator doar cateva cirese, coacaze si zmeura.. Sper sa mai gasesc niste visine sa fac macar dulceata de visine.
la 09.07.2012, 21:12
Sim0,pentru tine as putea face o exceptie si sa aduc la Sibiu o lingurita doua
la 09.07.2012, 21:24
ce bunatate! la mine poti sa trimiti un borcanel??????????????
la 09.07.2012, 21:25
ce culoare ,ce bunatate
la 09.07.2012, 21:30
Iri_Love,atat am 3 borcanele
COMENTEAZA