Gogosi impaturite

Postat de caroline in Dulciuri
15 Sep 2012 | 6958 vizualizari

habar nu am cum se numesc aceste gogosi.stiu doar ca mama ne facea mereu si mie imi plac tare mult...daca e cine vacare stie cum se numeste reteta va rog sa imi ziceti...

Ingrediente

  • 800 gr faina
  • 1 ou
  • 6 linguri ulei
  • sare
  • apa sau lapte
  • zahar pudra(optional)

Mod de preparare

se pune faina intr-un castron cu putina sare.

la mijloc se pune oul,uleiul si putin lapte.

se framinta usor si mai adaugam cite putin lapte pina devine un aluat tare si nelipicios.

se imparte in bucatele( mie mi-au iesit 13).

se ia o bucatica si se intinde cu sucitorul.

se presara faina si se intinde cu mina pe foaie.

apoi se indoaie iar foaia si iar presaram faina.

si tot asa pina cind foaia nu se mai poate impaturi.

intr-o tigaie se pune ulei mult.

se da la foc mic/potrivit.

cind uleiul e incins,luam o bucatica si o intindem bine cu sucitorul doar pe o parte.

o punem in tigaie .

dam cu furculita ulei peste ea.

trebuie sa se umfle.

se intoarcepe partea cealalta .

o scoatem si o pudram optional cu zahar pudra.

Daca ti-a placut reteta noastra "Gogosi impaturite" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (23)
Retete similare

Caramel preparat in casa

Postat de panacris

Caramel preparat in casa

Într-o crăticioară cu fundul gros și mai ales cu coadă lungă, [de ce?? o să întrebați, deoarece caramelul e foarte fierbinte, iar când se adaugă untul și...

Citeste continuarea

Tort de biscuiti cu mascarpone si ciocolata, fara coacere / CHOCOTORTA de Fetesti

Postat de Mutulica

Tort de biscuiti cu mascarpone si ciocolata, fara coacere / CHOCOTORTA de Fetesti

Într-un castron mixam 500 g mascarpone cu 200 crema ciocolata si 100 ml smantana. Dam crema la frigider 30 minute. Amestecam cafeaua cu 100 ml lapte, iar prin acest amestec vom trece...

Citeste continuarea

Comentarii

la 15.09.2012, 23:00
cred ca sunt tare bune!
la 15.09.2012, 23:03
buneee!
la 15.09.2012, 23:04
la 15.09.2012, 23:05
ce interesant, impaturite!!
la 15.09.2012, 23:05
sunt interesante parca ar fi niste placinte si ma tenteaza sa pun pe ele putin... iaurt

Vezi toate comentariile (23)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or