Lipie cu ciuperci, porumb si cas

Postat de burdulea56 in Aperitive / Garnituri
26 Mai 2011 | 8106 vizualizari

De foarte multa vreme doream sa gatesc lipie umpluta, insa nu am gasit in magazin foi de lipie si de distrat cu framantat aluat, chiar nu aveam pofta. Intruna din zilele trecute, am gasit la Penny Market lipii, bineinteles ca am cumparat.

Ingrediente

  • Foi de lipie(eu am avut nevoie de 4 foi)
  • Pt umplutura:
  • 50 g salam,
  • 50 g ciuperci champignion,
  • 2 linguri porumb,
  • 4 frunze salata verde,
  • sare,
  • piper,
  • rosii,
  • 2 linguri de cas de oaie razuit,
  • unt.

Mod de preparare

Salamul taiat cubulete mici, se pune intr-o tigaie si se prajeste in putin unt timp de 3 minute. Se adauga ciupercile spalate, taiate felii, le sotam vreo alte 3 minute, adaugam porumbul scurs de zeama, piperam, saram, amestecam usor si stingem focul.

Intre timp intr-o alta tigaie unsa cu ulei, se incalzesc foile de lipie pe ambele parti. Pe fiecare foaie punem putin ketchup (se poate si fara), o frunza de salata daca va place, apoi umplutura, presaram putin cas si impaturim lipia. Este foarte gustoasa si satioasa.

Daca ti-a placut reteta noastra "Lipie cu ciuperci, porumb si cas" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (30)
Retete similare

Rulada din carne tocata cu spanac

Postat de Geanina87

Rulada din carne tocata cu spanac

Fierbem spanacul in apa cu sare,apoi il punem la scurs.Morcovii curatati si spalati ii punem intr-o alta cratita la fiert.Tocam ceapa marunt si o prajim in putin ulei de masline dupa care adaugam...

Citeste continuarea

Placinta cu ciuperci

Postat de Corina33

Placinta cu ciuperci

Mai intai pregatim aluatul : se amesteca faina cu sarea intr-un bol incapator. Drojdia o amestecam cu zaharul intr-o canita pana se lichefiaza, apoi adaugam cateva linguri de apa si o turnam...

Citeste continuarea

Comentarii

la 26.05.2011, 22:11
ce bine arata, as papa si eu
la 26.05.2011, 22:25
ce apetisant arata
la 26.05.2011, 22:27
Arata grozav
la 26.05.2011, 23:11
la 26.05.2011, 23:22
mirela0911, zau ca a fost tare buna si e gata ant, vai, cum zice sasu

Vezi toate comentariile (30)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or