Muschiulet de porc la cuptor, cu legume si mirodenii

Postat de Oana in Porc
1 Apr 2009 | 60353 vizualizari

O cina rapida si foarte gustoasa!

Ingrediente

  • un muschiulet de porc, cam 500 g
  • 2 cartofi mari
  • un amestec de legume congelate
  • mirodenii
  • o lingura cu usturoi maruntit

Mod de preparare

Muschiuletul de porc l-am curatat bine si apoi l-am taiat feliute, dar nu de tot si l-am asezat intr-un vas de iena. Alaturi am pus doi cartofi mari, spalati si curatati, taiati pe lung si apoi felii groase.

Apoi am scos cutiuta cu mirodenii si am presarat sare, piper, cimbru, busuioc, ceapa verde uscata, salvie, iar pe cartofi niste rozmarin.

Pe langa cartofiori am pus si un amestec congelat de broccoli, morcovi, ardei gras si porumb pitic. Am acoperit tava cu folie si am lasat-o la cuptor, la foc mic. Spre final am adaugat o lingura mare cu usturoi maruntit. A iesit o bunatate si am mancat cu smantana deasupra.

Daca ti-a placut reteta noastra "Muschiulet de porc la cuptor, cu legume si mirodenii" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (8)
Retete similare

Rulada din muschi de porc cu legume si costita - Reteta savuroasa de casa

Postat de Constelatialeu

Rulada din muschi de porc cu legume si costita - Reteta savuroasa de casa

Cum se prepara Rulada din muschi de porc cu legume si costita - Reteta savuroasa de casa Am scos  bucata de muschi din congelator si am lasat-o sa se dezghete, apoi cu ajutorul unui cutit...

Citeste continuarea

Friptura din carne de porc, macerata in bere neagra

Postat de merisor67

Friptura din carne de porc, macerata in bere neagra

Portionam carnea si o batem putin cu ciocanul de snitele, apoi o asezam intr-un vas si turnam berea peste ea. Acoperim vasul si il dam la rece cateva ore bune. Eu am tinut-o de seara pana...

Citeste continuarea

Comentarii

la 26.02.2009, 23:39
Aoleu,Oana ce bine arata!salivez )
la 27.02.2009, 00:07
Hi, hi! Da, e foarte colorat si buuun!
la 07.05.2009, 17:12
incerc sa fac si eu reteta, sper sa fie bun
la 07.05.2009, 18:29
E, bun, e bun!
la 25.11.2009, 16:44
e belea ....! eu mereu fac acest meniu mi se pare foarte simplu si am la indemna tot ce-mi trebuie . manacam pana dam cu caciula-n caine ....! faceti si voi asa . e sanatos ce mancati dar nu uitati puneti legume cat de multe . va pup

Vezi toate comentariile (8)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or