Nectar de mere cu menta

Postat de Ina in Sirop / Compot
27 Sep 2015 | 8151 vizualizari

Mi-a placut foarte mult nectarul de mere si pere si-am vrut sa mai fac o sarja. Intrucat merele folosite de aceasta data erau cam verzi, m-am gandit sa compensez aroma cu ceva frunze de menta. A iesit o bautura minunata. despre care Costel a zis ca nu exista ceva mai bun in comert :X . Si daca lauda vine din partea lui, inseamna ca e chiar ceva deosebit :x :)))

Ingrediente

  • 2 galeti cu mere
  • 2 manunchiuri cu menta proaspata
  • zeama de la 1 lamaie mare
  • 2 kg. zahar
  • 10-12 litri cu apa

Mod de preparare

Spalam merele si le feliem, indepartand codita si cotorul.  Feliile se pun intr-o oala mare , turnam apa cat sa nu acopere fructele ( pentru ca ele isi vor lasa si sucul propriu ) si punem la fiert pentru cca. 20 minute. Cand incepe sa fiarba punem in oala doua manunchiuri cu crengute de menta proaspata. Cand merele sunt fierte, iar in camera miroase a mere coapte si menta, oprim focul . Indepartam crengutele de menta si cu ajutorul unui blender pasam merele obtinand un piure fin pe care-l transferam iar pe foc. Adaugam apa pentru a obtine consistenta dorita , apoi turnam zaharul ( dupa gust ), zeama de lamaie si scortisoara . Adaugam apa pana obtinem consistenta dorita.

Turnam nectarul fierbinte in sticle curate, capsam si sterilizam pentru 30 minute intr-o oala cu apa care sa ajunga la 1 cm. sub capac. Lasam sa se raceasca sticlele in apa in care au fiert sau acoperite cu prosoape .

Depozitam in camara/beci. Se serveste simplu sau in combinatie cu apa minerala.

Daca ti-a placut reteta noastra "Nectar de mere cu menta" nu uita sa-i faci un review.
Comentarii (20)
Retete similare

Miere de papadie

Postat de Pungasa_Rogue

Miere de papadie

Florile de papadie se culeg dimineata, cand sunt deschise, preferabil dintr-un loc curat, nepoluat. Se spala in 2-3 ape si se pun la foc intr-un litru de apa. Se clocotesc 3 minute, apoi se...

Citeste continuarea

Compot de visine

Postat de Bucataras

Compot de visine

Spala bine de tot visinele, rupe-le coditele si scurge-le de apa. Umple pe jumatate fiecare borcan cu visine, apoi adauga cate 2 linguri de zahar. Poti pune mai mult sau mai putin, in functie...

Citeste continuarea

Comentarii

la 27.09.2015, 21:56
la 27.09.2015, 21:57
Vaaaiii ce de ai facut! Vreau si eu!
la 27.09.2015, 22:00
Mirela, mi-era mila sa las sticlele alea goale ))
la 27.09.2015, 22:08
Astea-s alea de la Metro )))
bravo, Ina! foarte fain ce ai facut. Sa pui deoparte cateva sticle, langa glaseul ala, de-oi veni insetata sa ma racoresc ))
la 27.09.2015, 22:10
pregatesc si cuburi de gheata ))

Vezi toate comentariile (20)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or