Petit chinois cu ciocolata

Postat de jolygina in Dulciuri
22 Iun 2010 | 5362 vizualizari

este facuta dupa reteta bucatarasului senzational Miha "Petit chinois" numa ca e putin modificata

Ingrediente

  • Pentru aluat:
  • 550 g faina
  • 100 g zahar
  • 10 g drojdie uscata
  • 2 oua,
  • 200 ml lapte,
  • 150 g unt
  • esenta de vanilie
  • 1 praf de sare
  • pentru umplutura am folosit fulgi de ciocolata si zahar brun cu scortisoara si nuca

Mod de preparare

laptele+zaharul+sarea+drojdia se dizolva ,laptele trebuie sa fie putin caldut ,dupa care se adauga untul topit si galbenusurile, faina in ploaie si se framanta, se framanta pana se incorporeaza toata faina, daca mai este nevoie se mai pune putina.

Dupa ce s-a framantat, se adauga apoi albusurile spuma, se framanta 10-15 min si se pune la crescut 45min.

Dupa ce a crescut impartim in doua si facem doua foi : una o umplem cu fulgi de ciocolata si o rulam foarte strans iar pe cea de-a doua o umplem cu scortisoara +zahar brun+nuca  si o rulam la fel ca pe cea cu ciocolata si pe fiecare le taiem ca o rulada. Le lasam la crescut vreo 25 min dupa care le ungem cu un galbenus de ou si punem zahar brun sa-i dea o culoare frumoasa ,dam la cuptor 30-45 min la foc moderat

Daca ti-a placut reteta noastra "Petit chinois cu ciocolata" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (8)
Retete similare

Desert fursecuri cu nuca

Postat de gaby_d

Desert fursecuri cu nuca

Amesteca faina cu praful de copt si un varf cutit sare. Adauga untul taiat cubulete, galbenusul de ou, zaharul si zaharul vanilat si incepe sa framanti. La inceput amestecul va fi nisipos,...

Citeste continuarea

Clatite cu branza de vaci,afine si green sugar

Postat de gurita_ta2005

Clatite cu branza de vaci,afine si green sugar

Faina se pune intr-un bol inalt, in mijloc se pune oul si albusul si zaharul. Se amesteca cu un tel, se adauga laptele pana se subtiaza compozitia, adaugam si esentele si un strop de ulei....

Citeste continuarea

Comentarii

la 23.06.2010, 00:00
Ce bine arata.Uite ca sunt prima,deci ma pot servi in voie
la 23.06.2010, 00:09
Arata super! Mi-ai dat o ideea cu ciocolata.
la 23.06.2010, 09:19
Ce idee buna ! Ma gandeam ce sa fac dulce pentru cand mi se intorc nepotii din concediu
la 23.06.2010, 09:56
aratagrozav
la 23.06.2010, 11:15
bun bun

Vezi toate comentariile (8)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or