Placinte cu branza (a la buni <3)Postat de Anamaria7 in Aperitive / Garnituri De fiecare data cand e sarbatoare importanta sau chiar si cand ne e doar dorrr de gustul lor, buni le face cu aceeasi maiestrie ca acum 58 de ani cand a invatat de la mama ei. Ea a invatat-o pe mama mea draga, iar acum e randul meu sa duc mai departe obiceiul. Cand eram mai mica nu ma lasa sa imi bag deshtele prin aluat, ca nu ma mai putea scoate din el :)), dar acum facem impreuna, ca asa mi-e mai mare dragu' sa ma inec in aluat :)) :D Inapoi la reteta |
)
si eu papam la buna mea delicatese de-astea, acu multi multi ani...
...acu pap de la tine sa-mi amintesc si eu d evremurile de odnioara si de buna mea draga...
) Ina
, tocmai o sunam p buni sa o mai intreb o data la cati ani a invatat sa faca placinte si am lasat fraza in aer
)) acum e pusa la punct!
Gaby, bucataras intergalactic, te admir si sunt magulita, iti multumesc!
, bunicile raman mereu in suflet pentru felul lor de "alta data" (nu e chiar atat de "de demult"
pe care, din pacate, lumea il ignora si il pierde. Pacat de el, ca e frumos, bland, intelept si bun, nu nebun ca felul oamenilor din zilele noastre... Care nu mai au timp pentru facut placinte
Sunt geloasaaa!!!
)
))
pentru bucatarasi, pentru ca au TIMP! sau isi fac
)
cu o placinta pt tine!
rotunjoara..
)))
)))))))))))))))
)))))
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|