Prajitura cu nuci si rahat

Postat de Julie in Prajituri
28 Mai 2010 | 11382 vizualizari

Ingrediente

  • Blat:
  • 4 galbenusuri
  • 2 linguri cu ulei
  • 8 linguri zahar farin
  • 150 g margarina
  • un praf de sare
  • un praf de copt
  • esenta de vanilie
  • aprox doua cani cu faina
  • Umplutura:
  • gem de prune (cam 6-7 linguri)
  • 3-4 linguri cu nuci maruntite
  • 3 bucati cu rahat taiat marunt
  • 4 albusuri
  • 8 linguri zahar
  • 3 linguri cacao
  • o cana cu nuci macinate
  • Decor:
  •  50 g margarina,
  • 2 linguri cu lapte,
  • 3 linguri cu zahar, 
  •  faina

 

Mod de preparare

Preparam mai intai blatul: Se freaca galbenusurile cu zaharul si apoi se adauga restul ingredientelor.Se framanta bine , se intinde o foaie si se pune in tava unsa cu ulei si tapetata cu faina.

Peste aluatul din tava  se pun apoi:gemul de prune,nucile, rahatul si albusurile batute spuma cu 8 linguri de zahar si amestecate ca cacaua si nucile.

Mai facem o coca tare din margarina, lapte, zahar si faina pe care o vom rade deasupra prajiturii.

Coacem prajitura la foc potrivit aprox.25 min.

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura cu nuci si rahat" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (5)
Retete similare

Desert prajitura Cartof

Postat de privatelaura

Desert prajitura Cartof

  Laptele se incalzeste, se adauga untul si un praf de sare. Se amesteca pana se topeste untul si compozitia se omogenizeaza usor.   Intr-un castron, se faramiteaza cu mana...

Citeste continuarea

Desert prajitura Baiadera by Ina

Postat de Constelatialeu

Desert prajitura Baiadera by Ina

Mai intai mi-am pregatit ingredientele, am prajit nuca si am macinat-o, apoi am macinat biscuitii, am taiat rahatul in bucatele mici. Intr-o cratita am pus zaharul si apa si am pus pe foc sa dea...

Citeste continuarea

Comentarii

la 28.05.2010, 09:56
Arata super!! !
Mi-am notat reteta si o sa o incerc cat de curand.
la 28.05.2010, 10:38
O bunatate,si mie imi place sa o fac.Am venit si cu furculitele.
la 28.05.2010, 11:25
tare buna mai este
la 28.05.2010, 15:08
Foarte buna si foarte aspectoasa.Am lasat si eu 5 furculite.
la 30.05.2010, 18:04
foarte bine arat 5 furcu am trecut-o la favo

Vezi toate comentariile (5)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or