Prima mea paine de casa-SI EU POT!!!Postat de kamy in Piine Am innebunit cate retete de paine am vazut la Ruxy...avand 1 drojdie proaspata care expira azi si paine nema in casa,mi-am zis...."da ce,eu nu pot??"si m-am apucat de facut reteta lui ruxy (cu mici modificari...mi-a intrat mai multa apa si drojdiuta am pus mai multa ca pe pachet scria ...intre 500 gr-1000 gr faina si l-am pus pe tot sa fiu sigura) http://www.bucataras.ro/retete/paine-simpla-de-casa-15703.html. Mi-a iesit super. dar asta cred ca si datorita ajutorului primit de la Sabina....ca doar am fata mare....nu? Ruxy....multumesc mult pentru incurajari...in sfarsit am facut-o.... Inapoi la reteta |
vezi sa se poate? Acum nu mai ai nicio scuza sa nu faci aluat dospit
Suuuuuperba!!!! Felicitari din toata inima
Bravo Kamy...si pupa Ruxy o Sabynuta dulce si draga
Ai ajutor de nadejde mami...imbratisari pentru doua fete vrednicute
felicitari
nu ma mai scuz
o paine am mancat-o goala
multumesc...noroc ca am avut o bancnota de 500 in casa si mi-a fost frica sa o trimit pe sabi cu ea sa cumpere o paine....mie mi-era lene sa-mi pornesc masina
asa ca am facut PAINEEEE...is si mandra si fericita
si neaparat vreau sa fac cuib de viespi
no acolo sa ma vad
In principiu la 500 gr faina intra un plic de drojdie uscata eu numai din asta folosesc( asta de cand am avut drojdie in termen si era amara ca fierea...eu de regula gust intotdeauna drojdia e drept ca imi si place...)...restul e simplu...
bravoooooo!
am aruncat pana acuma vreo 10-12 cubulete
mama mea facea tot felul de aluaturi dospite...era moldoveanca...si poale-n brau si cozonaci(tin minte ca numai cu ulei)si erau usori si pufosi...si zicea ca-i bine sa mananci zilnic o buc.cat unghia de drojdiuta proaspata...ptr ten...mai ales...Din pacate s-a dus prea rpd si eu nu stiu sa gatesc nici o reteta de la ea
dar gatesc de astea de prin ardeal invatate de la fostele mele vecine...pensionare
cumpara uscata la pliculete sigur au termen si te poti baza pe ele...in plus nu trebuie sa dizolvi cu lichid inainte, se pun direct in faina( in mijloc) au reusita sigura...eu cumpar de la Dr Oetker
se gasesc peste tot
greu m-am pornit da sa vezi ca nu ma mai opresc
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|