Supa cu galusti pt bebelusi pana intr-un an

Postat de pusikmea in Mancare copii
12 Mai 2010 | 27532 vizualizari

am incercat sa vad daca ii pot face piticului meu galustile doar din galbenus si au iesit destul de bune, asa ca nu trebuie sa asteptam ca bebelusii nostrii sa faca un an ca sa poata papa supita cu galusti ;)

Ingrediente

  • o bucatica piept de pui
  • un morcov
  • un cartofior mic
  •  telina
  • pastarnac
  • leustean

pt galuste:

  • un galbenus
  • cateva picaturi de ulei de masline
  • 2 lingurite cu gris
  • putina apa
  • un praf de sare

Mod de preparare

Spalam pieptul de pui si il punem la fiert, spumam de cate ori este nevoie.

Dupa ce a fiert, il scoatem si punem legumele tocate marunt sau intregi ( depinde daca bebele mesteca, intregi pt a le pasa),

le lasam pana fierb, dupa care pregatim galustile: galbenusul se freaca putin cu uleiul si se adauga grisul in ploaie,

daca compozitia este prea tare mai punem putina apa, sau daca este prea moale, putin gris.

Se da focul mic la supa, se pun galustile cu lingurita umezita in supa ( eu le-am facut putin mai mici si mi-au iesit 6 galusti).

Dupa ce am pus galustile, adaugam in supita putin apa rece ( asa ies mai pufoase ) si se mai lasa pana fierb galustile.

La sfarsit punem leusteanul taiat marunt.

Daca ti-a placut reteta noastra "Supa cu galusti pt bebelusi pana intr-un an" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (9)
Retete similare

Tort aniversar Skittles cu afine

Postat de anuta

Tort aniversar Skittles cu afine

Se pregateste o forma de tort cu diametrul de 23 cm. Biscuitii se maruntesc si se amesteca cu untul si ciocolata topita la microunde si miezul de nuca prajit si maruntit. Se intinde aluatul...

Citeste continuarea

Farfalle cu pesmet, nuci si scortisoara

Postat de katty

Farfalle cu pesmet, nuci si scortisoara

Punem la foc o oala cu 3 l de apa. Cand apa incepe sa clocoteasca, punem sarea si pastele. Fierbem conform instructiunilor de pe punga. Intr-o tigaie pe care o incintam pe foc punem uleiul,...

Citeste continuarea

Comentarii

la 12.05.2010, 17:44
doar pt bebe ai azi mancare?noi astia mari facem foamea?
la 12.05.2010, 20:37
facem foamea, ca la cat am bagat in noi zilele asteamai ales tu ca iti mai e si rau, trebuie sa treci pe salate
la 13.05.2010, 01:23
ai fi trebuit 5 linguri dar acuma merg si furcile ,super danuta
la 13.05.2010, 09:42
ms nadina
la 13.05.2010, 12:47
buna,buna supita pt bebei! ai mei adora galustele!

Vezi toate comentariile (9)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or