Briose invartite

Postat de miha in Dulciuri
6 Dec 2009 | 6190 vizualizari

Ingrediente

  • Aluat:
  • 120 ml lapte caldut
  • 2 oua
  • 1 lingura ulei
  • 50 g zahar
  • 2 pliculete zahar vanilat
  • 1 cutie crema de unt Milli
  • 2 lingurite drojdie uscata
  • 1/2 lingurita sare
  • 550 g faina
  • Umplutura:
  • 200 g nuca
  • 100 g zahar
  • 1 lingurita scortisoara
  • cateva linguri lapte, cat sa se lege compozitia

Mod de preparare

Aluatul este cel folosit la gogosi de tot felul.

Aluatul l-am preparat la masina de paine, programul framantare+dospire, in total 1 ora si jumatate. Am pus ingredientele in cuva masinii si am scos aluatul pe masa infainata cand a fost gata crescut.

Se rup bucatele potrivit de mari si se intind cu mana pe masa. Pe fiecare bucata de aluat punem cate o lingura de umplutura, apoi adunam marginile formand o bocceluta.

Intindem cu sucitorul, apoi  crestam din loc in loc cu un cutit bine ascutit. Rulam si rasucim, apoi o invartim, formand un melc. Punem aluatul in forme, lasam la crescut aproximativ jumatate de ora. Ungem fiecare briosa cu galbenus de ou si dam la cuptor, la foc mediu, pana se rumenesc.

Idee preluata de la Flori.

 

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Briose invartite" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (14)
Retete similare

Desert pariziene umplute mere, nuca si morcovi

Postat de privatelaura

Desert pariziene umplute mere, nuca si morcovi

Se încălzește laptele ușor, să nu devina fierbinte. Într-un castronel, se pune drojdia, 1 praf de sare și zahărul. Se adaugă puțin lapte călduț (atenție, să nu fie...

Citeste continuarea

Fursecuri Shortbread

Postat de Dya

Fursecuri Shortbread

Intr-un bol, punem untul taiat cuburi, presaram zaharul, coaja rasa de portocala si  adaugam semintele de la pastaia de vanilie. Cernem faina peste ingredientele aflate in bol si framantam...

Citeste continuarea

Recomandari pentru tine si casa ta

Compact Sense

- 1000 lei
3399.99 lei
2399.99 lei

Comentarii

la 06.12.2009, 01:17
ce faine sunt , sper ca ai lasat pe langa ciubotele si o portie mare pt mos nicolae si o cacao calda, asa ca sa fie mai receptiv la dorinte
la 06.12.2009, 08:58
n-am facut niciun fel de briose pana acum desi-mi plac la nebunie... e la favorite clar
la 06.12.2009, 10:45
o minunatie! cred ca sunt suuper bune briosele, mai ales ca sunt cu nuca!
la 06.12.2009, 12:44
Brie, cred ca Mosul e cam insensibil anul asta Si cam surd de-o ureche.
la 06.12.2009, 12:46
Fetelor, daca le veti incerca, as sugera putin mai multa umplutura. Pentru gustul meu au fost cam...goale. Dar s-au mancat si asa.

Vezi toate comentariile (14)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or