Briose invartite

Postat de miha in Dulciuri
6 Dec 2009 | 6190 vizualizari

Ingrediente

  • Aluat:
  • 120 ml lapte caldut
  • 2 oua
  • 1 lingura ulei
  • 50 g zahar
  • 2 pliculete zahar vanilat
  • 1 cutie crema de unt Milli
  • 2 lingurite drojdie uscata
  • 1/2 lingurita sare
  • 550 g faina
  • Umplutura:
  • 200 g nuca
  • 100 g zahar
  • 1 lingurita scortisoara
  • cateva linguri lapte, cat sa se lege compozitia

Mod de preparare

Aluatul este cel folosit la gogosi de tot felul.

Aluatul l-am preparat la masina de paine, programul framantare+dospire, in total 1 ora si jumatate. Am pus ingredientele in cuva masinii si am scos aluatul pe masa infainata cand a fost gata crescut.

Se rup bucatele potrivit de mari si se intind cu mana pe masa. Pe fiecare bucata de aluat punem cate o lingura de umplutura, apoi adunam marginile formand o bocceluta.

Intindem cu sucitorul, apoi  crestam din loc in loc cu un cutit bine ascutit. Rulam si rasucim, apoi o invartim, formand un melc. Punem aluatul in forme, lasam la crescut aproximativ jumatate de ora. Ungem fiecare briosa cu galbenus de ou si dam la cuptor, la foc mediu, pana se rumenesc.

Idee preluata de la Flori.

 

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Briose invartite" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (14)
Retete similare

Rulada cu crema de cacao si nuca de cocos

Postat de comanligia

Rulada cu crema de cacao si nuca de cocos

Blatul: Se separa albusurile de galbenusuri.Se freaca spuma galbenusul cu zaharul,sarea si uleiul.Albusurile se bat spuma tare,se adauga compozitia de galbenus si faina la urma.Se amesteca toate...

Citeste continuarea

Panna Cotta cu sirop de visine

Postat de Patricia_Iordache_79

Panna Cotta cu sirop de visine

Punem gelatina la hidratat in cei 90 ml. lapte. Amestecam intr-o cratita de inox cu fundul dublu, frisca lichida si zaharul si amestecam pana se topeste zaharul, fara sa ajunga la punctul de...

Citeste continuarea

Comentarii

la 06.12.2009, 01:17
ce faine sunt , sper ca ai lasat pe langa ciubotele si o portie mare pt mos nicolae si o cacao calda, asa ca sa fie mai receptiv la dorinte
la 06.12.2009, 08:58
n-am facut niciun fel de briose pana acum desi-mi plac la nebunie... e la favorite clar
la 06.12.2009, 10:45
o minunatie! cred ca sunt suuper bune briosele, mai ales ca sunt cu nuca!
la 06.12.2009, 12:44
Brie, cred ca Mosul e cam insensibil anul asta Si cam surd de-o ureche.
la 06.12.2009, 12:46
Fetelor, daca le veti incerca, as sugera putin mai multa umplutura. Pentru gustul meu au fost cam...goale. Dar s-au mancat si asa.

Vezi toate comentariile (14)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or