Budincă de griş, brânză şi caramel

Postat de diaconta in Dulciuri
9 Dec 2012 | 12542 vizualizari

Ingrediente

  • 500 ml lapte
  • 150 gr griş fin pentru budinca
  • 4 linguri zahar + 200 gr pentru caramel
  • 50 gr unt
  • 2 oua
  • 200 gr brânza dulce de vaci
  • Coaja de lamâie
  • Vanilie

Mod de preparare

Am facut mai întâi caramelul.Am topit untul si am pus zaharul.Am lasat pâna s-a caramelizat si a prins culoare maronie.Nu lasati prea mult,altfel se va arde.

Am pus caramelul într-o forma de chec din yena si în doua vase ramekins.

Am pus laptele la fiert cu doua linguri de zahar.

Am separat cele doua oua.

Branza am amestecat-o cu galbenusurile,celelalte doua linguri de zahar,vanilie,coaja de lamaie.

Când laptele a început sa fiarba,am pus grisul în ploaie amestecând cu telul.Când s-a îngrosat,am luat vasul de pe foc,am pus amestecul de branza si apoi cele doua albusuri batute spuma.

Am pus compozitia în vasele cu caramel.

Am pus vasele într-o tava în care am pus apa fierbinte si le-am pus la cuptor pâna când s-a topit caramelul,cam jumatate de ora.

Am scos din cuptor si le-am rasturnat pe un platou(farfurie).

Daca ti-a placut reteta noastra "Budincă de griş, brânză şi caramel" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (80)
Retete similare

Chec din albusuri cu mascarpone si lamaie

Postat de RuxyRux

Chec din albusuri cu mascarpone si lamaie

Untul se topeste pe foc mic, se trage vasul deoparte si in el se pune mascarpone, se amesteca pana la omogenizare, apoi se adauga coaja de lamaie si zeama de lamaie. Albusurile se mixeaza cu...

Citeste continuarea

Desert placinta cu dovleac

Postat de Oana

Desert placinta cu dovleac

Curata dovleacul si da-l pe razatoarea cu ochiuri mari sau la robotul de bucatarie. Cantareste apoi 1,5 kg si pune-l intr-o oala incapatoare impreuna cu zaharul si untul. Lasa-l sa...

Citeste continuarea

Comentarii

la 09.12.2012, 20:54
am sosit
la 09.12.2012, 20:56
Vezi Meri, te-am lăsat prima
la 09.12.2012, 20:56
deseeeeet!
la 09.12.2012, 20:57
Multumesc, Padre! hai ca nu mananc tot
la 09.12.2012, 20:58
Meri,ce rapida ai fost,noroc ca am apucat sa asez masa

Vezi toate comentariile (80)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or