Chant eclair

Postat de ionela2682 in Dulciuri
18 Mai 2010 | 24329 vizualizari

o prajitura super buna! nu pierdeti nimic daca o incercati!

Ingrediente

  • Pt blat
  • 8 oua
  • 8 lg zahar  
  • 8 lg faina  
  • arome
  • Foi albe
  • 2 oua
  • 6 lg zahar
  • 10 lg lapte
  • 10 lg ulei
  • 1 plic amoniac+ zeama de lamaie sau otet
  • faina cat cuprinde
  • Crema
  • 3 oua
  • 16 lg zahar
  • 8 lg faina
  • 4 lg cacao
  • 1 litru lapte
  • 200 g unt

Mod de preparare

Blat:In albusul batut spuma se adauga zaharul si se continua mixarea pana se topeste , se adauga galbenusurile, faina cernuta, aromele si se amesteca , de jos in sus , incet pana se incorporeaza si aceasta.Se coace un blat  pana trece testul scobitorii

Foi albe: se framanta un aluat destul de vartos din care vom obtine 2 foi

Crema: Ouale, zaharul, faina ,cacaoa,se amesteca bine ,dupa care se toarna incet , laptele ,se pune pe foc la baie de aburi amestecand continuu cu telul pana se ingroase. Se lasa la racit dupa care  mixam untul cu 2-3 lg zahar pudra  si incepem sa adaugam putin cate putin din crema racita.

Se face un sirop din: 1cana apa  si 5-6 lg zahar, 1 fiola de rom ,se fierb pana se ingroasa putin. Incepem asamblarea prajiturii astfel 1 foaie alba, 1/2 din crema,blat insiropat ,cealalta 1/2 crema , foaie alba, ciocolata topita,frisca!!

Daca ti-a placut reteta noastra "Chant eclair" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (13)
Retete similare

Cheesecake cu mousse de ciocolata (fara coacere)

Postat de ela

Cheesecake cu mousse de ciocolata (fara coacere)

Topim untul cateva secunde in cuptorul cu microunde. Rupem biscuitii si ii dam prin robotul de bucatarie. Turnam untul topit peste biscuitii macinati si amestecam bine. Punem intr-o forma de tort...

Citeste continuarea

Desert budinca de iaurt

Postat de eumimi

Desert budinca de iaurt

Separam galbenusurile de albusuri si mixam albusurile spuma. Mixam apoi galbenusurile cu zaharul timp de 5-6 minute, sau pana cand devin o crema albicioasa. Adaugam iaurtul peste crema de...

Citeste continuarea

Comentarii

la 18.05.2010, 17:28
mai devreme ma gandeam ca nu ai mai fost pe aici
la 18.05.2010, 17:29
de ce sa nu fiu? cum vrei sa le prepar in fata monitorului? tre sa mai stau si in bucatarie! te invit la o prajiturica!
la 18.05.2010, 17:42
foarte bine arata prajiturica......minunat
la 18.05.2010, 21:40
mmm...ce delioasa
la 19.05.2010, 10:00
multumesc fetelor! intradevar e super buna!

Vezi toate comentariile (13)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or