Chec aperitiv din pui a la LauraN

Postat de panacris in Aperitive / Garnituri
15 Mar 2015 | 6513 vizualizari

De cum l-am văzut postat în rețeta anului 2014, am știut că va fi câștigător ;) Nah, intuție de ”peștoaică” I-a venit rândul, și culmea de două ori, consecutiv;) A avut mare succes. Mah, ia-m adus și eu ceva în plus, că nu se putea, dar vă asigur că e tare sățios ;) Gata cu vorbăria, spor la treabă! Mulțumesc Laurici pentru inspirație :-* P.S. Nu prea am prins poze de prezentare, de fiecare dată s-a epuizat instant ;)

Ingrediente

  • Piept de pui 1 bucată cca. 500 g,
  • Mărar verde 1 legătură,
  • Ceapă verde 1 legătură,
  • Usturoi fulgi 1 lingură,
  • Ouă 3 bucăți,
  • Sare iodată,
  • Piper proaspăt măcinat,
  • Ulei de măsline 2 linguri,
  • Pălării de ciuperci champignon 3-4 bucăți,
  • Foi de plăcintă subțiri proaspete 2 bucăți,
  • Semințe de susan, in cca. 2 linguri,
  • Ou 1 bucată pentru uns.

Mod de preparare

Pieptul de pui se toacă mărunt, recunosc că am folosit tocătorul electric de la Phillips, la fel se procedează și cu verdețurile.

Într-un castron adânc, se adaugă toate ingredientele mărunțite, inclusive ceapa și fulgii de usturoi, se asezonează de sare, piper, apoi se adaugă ouăle și se amestecă ușor până se înglobează toate ingredientele.

Foile de plăcintă se ung cu puțin ulei de măsline apoi se suprapun în cruce și se așează în tava de chec, se adaugă un prim strat de umplutură, se așează artistic pălăriile de ciuperci, apoi se acoperă cu restul de umplutură. Foile se închid peste umplutură ca și un plic. Se ung deasupra cu ou bătut, se preasă mix-ul de semințe și se dă la copt, în cuptorul preîncins cca. 45 de minute la foc mediu.

După ce trece testul scobitorii se scoate checul din formă, ca să nu se umezească. Se lasă la răcit și se servește ca atare.

Spor și poftă bună! 

Daca ti-a placut reteta noastra "Chec aperitiv din pui a la LauraN" nu uita sa-i faci un review.
Comentarii (19)
Retete similare

Tarte cu ton si oua

Postat de rocsi_1612

Tarte cu ton si oua

Foietajul il lasam la dezghetat, dar in frigider, pentru ca se lucreaza mai usor daca este rece. Mozzarella o taiem cubulete. Tonul il scurgem de sucul propriu si il facem bucatele cu...

Citeste continuarea

Zacusca de legume

Postat de Irina

Zacusca de legume

Cea mai migaloasa parte la prepararea zacuscai e coptul, se stie, in rest se face foarte usor. Deci, am copt pentru inceput toate legumele, mai putin ceapa, dupa care le-am curatat de pielite...

Citeste continuarea

Comentarii

la 15.03.2015, 17:59
la 15.03.2015, 18:22
la 15.03.2015, 18:31
bun bun
la 15.03.2015, 18:46
la 15.03.2015, 18:50
Cum să nu se epuizeze repede asemenea buătate?

Vezi toate comentariile (19)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or