Cheesecake cu prune si bezea

Postat de divainbucatarie in Prajituri
30 Aug 2011 | 5366 vizualizari

Ingrediente

  • 100 g biscuiti macinati
  • 70 g unt topit
  • cateva prune
  • 3 galbenusuri
  • 2 linguri smantana
  • 250 g ricotta
  • 1 plic budinca de vanilie
  • 100 g zahar
  • 1 lingurita praf de copt
  • coaja rasa de o lamaie sau de la o portocala
  • 1/2 lingurita scortisoara praf
  • 1/2 lingurita zahar bourbon
  • Pentru bezea:
  • 3 albusuri
  • 3 linguri de zahar

Mod de preparare

Biscuitii zdrobiti intr-un robot de bucatarie (sau dati prin razatoare) ii amestecam cu 50 g unt topit. Amestecul in turnam intr-o tava tapetata de chec. Apasam cu lingura pentru a se lipi biscuitii bine, apoi punem tava la rece pana pregatim crema.

Mixam bine ricotta cu galbenusuri, zahar, budinca de vanilie, praful de copt si 20 g unt. Punem apoi smantana si coaja rasa de lamaie si amestecam pana se omogenizeaza.

Turnam crema peste blatul de biscuti. Peste aceasta punem feliute de prune.

Dam tava la cuptorul preancalzit la 180°C pentru 60 minute. Eu am pus tava cu cheesecakeul intr-o alta tava cu apa, ceea ce impiedica biscuitii sa se arda. Cu 25 de minute inainte sa oprim focul turnam albusurile batute spuma cu 3 linguri de zahar.

Lasam sa se raceasca 5 minute in tava apoi il scoatem din tava. Il lasam sa raceasca si apoi putem servi.

Parol d’honneur este super bun!!!

Pofta buna va doresc!

Daca ti-a placut reteta noastra "Cheesecake cu prune si bezea" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (26)
Retete similare

Desert prajitura cu crema de fructe de padure

Postat de rocsi_1612

Desert prajitura cu crema de fructe de padure

Blatul: Mai intai separati ouale. Galbenusurile le bateti cu zaharul pana se albesc. Adaugati uleiul, laptele, vanilia si praful de copt. Incorporati si faina. Albusurile le mixati spuma cu un...

Citeste continuarea

Prajitura Televizor

Postat de miha

Prajitura Televizor

Blaturi cacao: Se separa ouale,iar albusurile se bat spuma cu zaharul. Galbenusurile se mixeaza cu untul,cacaoa apoi turnam alternativ laptele si faina.Dupa ce am omogenizat se adauga...

Citeste continuarea

Comentarii

la 30.08.2011, 11:33
prima venita ,prima servita cu o felie mare
la 30.08.2011, 12:38
Cu mare placere Carla!
la 30.08.2011, 12:48
ce bine ar merge o feliuta
la 30.08.2011, 12:55
vin si eu, daca a mai ramas...
la 30.08.2011, 13:24
Splendida

Vezi toate comentariile (26)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or