Ciorba de peste

Postat de mihaelar63 in Ciorbe
20 Ian 2010 | 13824 vizualizari

o gustoasa ciorba de peste (crap) , usor de preparat .se poate consuma si in zile de post cu dezlegare la peste .

Ingrediente

  • 1 kg capete , cozi de peste [ am pus si laptii ]
  • 1 morcov
  • 1 patrunjel radacina
  • 1 felie de telina
  • 1 ceapa
  • 2 cartofi
  • 5 catei  de usturoi
  • 1 ardei rosu ,
  • 1 ardei iute
  • 1 pahar bulion
  • zeama de la o lamaie
  • busuioc
  • sare
  • piper

Mod de preparare

Preparare ciorba de peste

  1. capetele si cozile de peste se spala si se pun la fiert in apa cu sare   15 min ,dupa care se strecoara zeama.in strecuratoare se curata carnea de peste sa nu ramaie nici un os.
  2. legumele se curata si se spala . morcovul si albitura se razuiesc pe razatoare a cu ochiuri mari .
  3. ceapa ,ardeii , usturoiul , ardeiul iute  se taie marunt si se pun intr-o oala si se prajesc usor impreuna cu restul legumelor razuite .
  4. se toarna deasupra zeama de la fierberea pestelui si se mai fierb cam 15 min ,
  5. se adauga la sfarsit bulionul in ciorba de peste , busuiocul, patrunjelul verde , zeama de lamaie si piperul .
  6.  cand se serveste la masa carnea de peste se pune in fiecare farfurie si se pune ciorba de peste deasupra .
Daca ti-a placut reteta noastra "Ciorba de peste" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (13)
Retete similare

Bors de crap, cu zdrente de ou

Postat de katty

Bors de crap, cu zdrente de ou

Spalam bine pestele si il punem la fiert intr-un vas cu apa rece. Spumam bine si fierbem 15-20 de minute la foc mic. Scurgem zeama printr-o sita. Dezosam bucatile de peste, scoatem carnea de la...

Citeste continuarea

Ciorba de somn in zeama de varza

Postat de katty

Ciorba de somn in zeama de varza

Spalam pestele si il punem la fiert pentru 10 minute intr-o oala cu apa cat sa il acopere.Spumam de cate ori este nevoie, apoi scoatem carnea si trecem zeama printr-o sita, Curatam legumele, le...

Citeste continuarea

Comentarii

la 20.01.2010, 19:21
arata bineeee......chiar mi s-a facut pofta
la 20.01.2010, 19:27
la 20.01.2010, 20:38
buna rau!
la 20.01.2010, 20:44
De cand nu am mai mancat o ciorba de peste
la 20.01.2010, 23:42
si mie imi place ,ma topesc dupa ciorba de peste!Mihaela ,as vrea chiar din strachina asta sa gust, e tare frumusica!

Vezi toate comentariile (13)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or