Clatite la metru

Postat de nadina73 in Aperitive / Garnituri
4 Iul 2010 | 6285 vizualizari

acesta reteta o dedicam cu tot dragul pentru BUCATARAS.RO in semn de multumire pt tricourile primite cu BEN 10

Ingrediente

  • clatite .
  • lapte1 litru
  • 3 oua
  • vanilie2
  • faina alba 500 kg aproximativ
  • ulei
  • crema de branza 1 cutie
  • sunca mozarella -8 bucati
  • ardei rosu
  • 1 galbenus ou
  • 50 ml smatana

Mod de preparare

Se coc clatitele simple fara zahar,apoi se lasa la racit

Dupa ce s-au racit se iau clatitele si se aseaza suprapuse,cate 5-6 bucati (vezi foto>)apoi se pune crema de branza ,sunca ,ardei rosu taiat subtire

se dau capetele spre interior si se ruleaza (aveti nevoie de putin ajutor .altfel se pot rupe)

se pun in tava unsa cu putin unt

Dupa ce am terminat cu ruladele se ung cu galbenus de la un ou, cu smantana,

se da tava la cuptor aproximativ 15 minute la 170 grade.

Se servesc atat calde cat si reci

ps:sa va spun si cum a venit ideea cu dedicatia.

In momentul cand am primit tricourile cu Ben 10 sapt trecuta,copii au zis "mama acuma trebuie sa faci o reteta pt tricourile astea?"si binenteles ca am zis ca da si asa am hotarat cu piticii sa dedicam acesta reteta in semn de multumire,pacat ca numai verbal............oricum noi va asteptam cu tot dragul la noi.

Deci ideea a fost a piticilor mei nu a mea.

Daca ti-a placut reteta noastra "Clatite la metru" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (33)
Retete similare

Rulou de omleta cu verdeata si carnat de casa

Postat de AdrianUdrea

Rulou de omleta cu verdeata si carnat de casa

Carnatul de casa il preparam la cuptor, intr-o tava tapetata cu hartie de copt, pentru 10-15 minute la 200 de grade. Intr-un bol, spargem ouale, adaugam o lingurita de mustar si verdeata...

Citeste continuarea

Tarta cu crema de branza si jeleu de castravete

Postat de gusti

Tarta cu crema de branza si jeleu de castravete

Ingredientele pentru aluat se mixeaza la robotul de bucatarie Assistent Electrolux :), apoi se pune aluatul in folie de plastic si se lasa la frigider cateva ore. Se taie doua hartii de copt de...

Citeste continuarea

Comentarii

la 04.07.2010, 16:09
Ce idee grozava!
la 04.07.2010, 16:51
ce tare!!!! de incercat!
la 04.07.2010, 16:55
bai nadino! tu faci mult, bun si frumos! pot fi si eu copilul tau?
la 04.07.2010, 17:02
super idee....
la 04.07.2010, 17:03
Gaby. Nadina, vreau si eu 2 metri

Vezi toate comentariile (33)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or