Clatite la metru

Postat de nadina73 in Aperitive / Garnituri
4 Iul 2010 | 6285 vizualizari

acesta reteta o dedicam cu tot dragul pentru BUCATARAS.RO in semn de multumire pt tricourile primite cu BEN 10

Ingrediente

  • clatite .
  • lapte1 litru
  • 3 oua
  • vanilie2
  • faina alba 500 kg aproximativ
  • ulei
  • crema de branza 1 cutie
  • sunca mozarella -8 bucati
  • ardei rosu
  • 1 galbenus ou
  • 50 ml smatana

Mod de preparare

Se coc clatitele simple fara zahar,apoi se lasa la racit

Dupa ce s-au racit se iau clatitele si se aseaza suprapuse,cate 5-6 bucati (vezi foto>)apoi se pune crema de branza ,sunca ,ardei rosu taiat subtire

se dau capetele spre interior si se ruleaza (aveti nevoie de putin ajutor .altfel se pot rupe)

se pun in tava unsa cu putin unt

Dupa ce am terminat cu ruladele se ung cu galbenus de la un ou, cu smantana,

se da tava la cuptor aproximativ 15 minute la 170 grade.

Se servesc atat calde cat si reci

ps:sa va spun si cum a venit ideea cu dedicatia.

In momentul cand am primit tricourile cu Ben 10 sapt trecuta,copii au zis "mama acuma trebuie sa faci o reteta pt tricourile astea?"si binenteles ca am zis ca da si asa am hotarat cu piticii sa dedicam acesta reteta in semn de multumire,pacat ca numai verbal............oricum noi va asteptam cu tot dragul la noi.

Deci ideea a fost a piticilor mei nu a mea.

Daca ti-a placut reteta noastra "Clatite la metru" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (33)
Retete similare

Aperitiv rasucite cu telemea

Postat de sufletista

Aperitiv rasucite cu telemea

Intr-un bol amestecam faina cu sarea, facem o adancitura in mijloc, adaugam drojdia amestecata cu zaharul, dizolvata in putina apa calduta, lasam maiaua 10 min, dupa care adaugam telemeaua....

Citeste continuarea

Clatite pentru micul dejun

Postat de simona72

Clatite pentru micul dejun

Pentru clatite: punem intr-un castron oul, sarea, zaharul, laptele si sana. Amestecam energic cu un tel tip para pana la incorporarea ingredientelor. Amestecam faina cu praful de copt, o adaugam...

Citeste continuarea

Comentarii

la 04.07.2010, 16:09
Ce idee grozava!
la 04.07.2010, 16:51
ce tare!!!! de incercat!
la 04.07.2010, 16:55
bai nadino! tu faci mult, bun si frumos! pot fi si eu copilul tau?
la 04.07.2010, 17:02
super idee....
la 04.07.2010, 17:03
Gaby. Nadina, vreau si eu 2 metri

Vezi toate comentariile (33)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or