Clatite pufoase reteta cu ricotta si gem de afine

Postat de Oana in Prajituri
9 Apr 2010 | 23094 vizualizari

Clatite pufoase reteta

Ingrediente

  • Pentru clatite:
  • 500 ml iaurt de baut/sana
  • 2 oua
  • 4 linguri ulei
  • 4 linguri zahar
  • 2 fiole cu esenta de vanilie
  • 2 pahare faina
  • 2 lingurite praf de copt
  • 1 lingurita bicarbonat
  • 1/2 lingurita sare
  • Pentru umplutura:
  • o cutie ricotta (250g)
  • 1 plic zahar vanilat
  • 1 lingura zahar pudra
  • gem de afine

Mod de preparare

Se bat ouale impreuna cu zaharul, se adauga uleiul, iaurtul de baut si vanilia. Separat, se amesteca faina cu praful de copt, bicarbonatul si sarea. Se toarna amestecul lichid peste faina, se incorporeaza lejer, cu lingura. Se lasa sa se odihneasca 15 minute. Se coc clatitele in tigaia unsa cu ulei, doar la prima clatita.

Branza se amesteca cu zaharul pudra si zaharul vanilat, cu o lingura.

Se umplu clatitele cu un strat de branza iar deasupra se pune un strat de gem de afine. Se pliata in patru si se pudreaza cu zahar.

 

Poate vreti sa incercati si:

Clatite pufoase cu mere

Daca ti-a placut reteta noastra "Clatite pufoase reteta cu ricotta si gem de afine" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (21)
Retete similare

Desert placinta cu branza si stafide

Postat de Oana

Desert placinta cu branza si stafide

Pentru aluat, eu voi folosi un robot de bucatarie, sa fie totul mai rapid si mai usor. Dar bineinteles ca se poate framanta si cu mana. Pune in vasul robotului untul la temperatura camerei, apa,...

Citeste continuarea

Savarine

Postat de Geanina87

Savarine

Drojdia se dizolva in putin lapte caldut. Intr-un vas se pune faina, in mijoc drojdia dizolvata, zaharul, oul, uleiul si laptele ramas. Se amesteca toate ingredientele cu un tel sau chiar cu mana...

Citeste continuarea

Comentarii

la 09.04.2010, 20:41
te cred ca sunt delicioase imi lasa gura apa
la 09.04.2010, 21:42
Mai am, iti arunc una! Prinde!
la 09.04.2010, 21:46
Rivka, a plecat. Arunca la mine.
la 09.04.2010, 21:52
umplutura , e un deliciu!
la 09.04.2010, 21:56
Prinde tu Miha! de fapt, da-te mai incolo sa dau la copilasi Asa e, Teo, e atat de buna umplutura

Vezi toate comentariile (21)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or