Ingrediente
- 1 ou
- 100 ml iaurt sau lapte batut
- faina
- 1 mar
- 1 banana
- 1 lingura de unt topit
- scortisoara
- esenta de vanilie
Mod de preparare
Intr-un bol se bate oul spuma , se adauga untul , iaurtul si faina , cat sa se obtina o compozitie de consistenta unei smantani groase . Se curata marul si se da pe razatoarea mica , se pudreaza cu scortisoara si se adauga in compozitia initiala ; la fel se procedeaza si cu banana . Se adauga si un strop de esenta de vanilie ( nu zahar vanilinat ) . Ca orice aluat de clatite , se lasa sa se odihneasca 15-20 minute , dupa care , intr-o tigaie de teflon ( eu folosesc tigaita mica de la Amway ) , se toarna o lingura generoasa din compozitie si se coace pe ambele parti , pana devine aramie .
Simplu , nu ? Dar bun .
Daca ti-a placut reteta noastra "Clatite si nu prea..." nu uita sa-i faci un review.
Retete asemanatoare
Comentarii (29)
|