Desert prajitura betivanca

Postat de Constelatialeu in Prajituri
24 Ian 2013 | 99036 vizualizari

E cu visine din visinata, de recomandat sa nu gustati prea multe visine decat dupa ce terminati prajitura, ca sa fiti siguri ca va iese!

Ingrediente

Blat:

  • 6 oua
  • 250 g zahar
  • 13 linguri apa fiarta si racita
  • 400 g faina
  • 1 plic praf de copt

Crema:

  • 1 cana cu visine din visinata
  • 100 g cacao
  • 150 g unt
  • 100 g nuci pisate
  • 1 borcan (400) gem caise sau piersici
  • 300 ml lapte

Decor:

  • ciocolata duo Dr.Oetker

Mod de preparare

Blat: Se bat ouale cu zaharul, apoi se adauga alternativ apa si faina amestecata cu praful de copt. Se toarna compozitia intr-o tava unsa si tapetata cu hartie de copt (20x30 cm) si se da la cuptor pentru 25 minute. Se lasa la rece si se taie in doua.

Crema: O foaie de la blat se inmoaie in lapte, apoi se amesteca cu untul moale, nuca si cacaua. Visinele scurse si fara samburi se amesteca in crema.

Asamblare: Peste foaia ramasa se intinde gemul, apoi crema de mai sus. Glazura se prepara conform instructiunilor de pe plic si se glazureaza prajitura dupa ce a fost portionata.

Daca ti-a placut reteta noastra "Desert prajitura betivanca" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (38)
Retete similare

Prăjitură cu ciocolată - Rețeta ușoară și delicioasă

Postat de Bucataras

Prăjitură cu ciocolată - Rețeta ușoară și delicioasă

Cum se prepara Prăjitura cu ciocolată - Rețeta ușoară și delicioasă: Sparge ouăle într-un bol mare și adaugă un praf de sare și zahărul. Mixează bine până...

Citeste continuarea

Desert nuci umplute

Postat de diana_k

Desert nuci umplute

Aluat: Batem ouale cu zaharul, nu trebuie insistat prea mult, adaugam uleiul, esentele si la final faina, aproximativ 600 g de grame. Avem nevoie de un aluat moale, nelipicios, daca punem prea...

Citeste continuarea

Comentarii

la 24.01.2013, 11:19
buna prajitura dar cam in ceata poza,o fi de la ....visine?)))
la 24.01.2013, 11:19
Super!
la 24.01.2013, 11:21
Dia
la 24.01.2013, 11:22
Sigur de la visine nu e prea sigura pe ea poza. Dar nu punem la indoiala gustul.
la 24.01.2013, 11:23
Dia,recunosc,am gustat nitel din visine...e poza luata de pe netlog si marita,am pierdut niste poze,ca mi-a murit subit leptopul si nu apucasem sa le salvez pe CD.

Vezi toate comentariile (38)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or