Desert prajitura betivanca

Postat de Constelatialeu in Prajituri
24 Ian 2013 | 99043 vizualizari

E cu visine din visinata, de recomandat sa nu gustati prea multe visine decat dupa ce terminati prajitura, ca sa fiti siguri ca va iese!

Ingrediente

Blat:

  • 6 oua
  • 250 g zahar
  • 13 linguri apa fiarta si racita
  • 400 g faina
  • 1 plic praf de copt

Crema:

  • 1 cana cu visine din visinata
  • 100 g cacao
  • 150 g unt
  • 100 g nuci pisate
  • 1 borcan (400) gem caise sau piersici
  • 300 ml lapte

Decor:

  • ciocolata duo Dr.Oetker

Mod de preparare

Blat: Se bat ouale cu zaharul, apoi se adauga alternativ apa si faina amestecata cu praful de copt. Se toarna compozitia intr-o tava unsa si tapetata cu hartie de copt (20x30 cm) si se da la cuptor pentru 25 minute. Se lasa la rece si se taie in doua.

Crema: O foaie de la blat se inmoaie in lapte, apoi se amesteca cu untul moale, nuca si cacaua. Visinele scurse si fara samburi se amesteca in crema.

Asamblare: Peste foaia ramasa se intinde gemul, apoi crema de mai sus. Glazura se prepara conform instructiunilor de pe plic si se glazureaza prajitura dupa ce a fost portionata.

Daca ti-a placut reteta noastra "Desert prajitura betivanca" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (38)
Retete similare

Prajitura cu caise

Postat de rocsi_1612

Prajitura cu caise

Spalam caisele, le scoatem samburii si le taiem in sferturi sau jumatati daca sunt mai mici. Galbenusurile le mixam cu zaharul pana isi dubleaza volumul, apoi incorporam uleiul treptat....

Citeste continuarea

Crumble cu visine

Postat de MotanLaOale

Crumble cu visine

Visinele se lasa 15-20 minute acoperite de apa dupa care se scot samburii. Visinele se amesteca intr-un castron cu zaharul, zaharul vanilat si amidonul. Se ung formele cu unt (eu am folosit...

Citeste continuarea

Comentarii

la 24.01.2013, 11:19
buna prajitura dar cam in ceata poza,o fi de la ....visine?)))
la 24.01.2013, 11:19
Super!
la 24.01.2013, 11:21
Dia
la 24.01.2013, 11:22
Sigur de la visine nu e prea sigura pe ea poza. Dar nu punem la indoiala gustul.
la 24.01.2013, 11:23
Dia,recunosc,am gustat nitel din visine...e poza luata de pe netlog si marita,am pierdut niste poze,ca mi-a murit subit leptopul si nu apucasem sa le salvez pe CD.

Vezi toate comentariile (38)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or