Flori de dovlecel umplute cu mozzarella si ansoa

Postat de Brindusa in Aperitive / Garnituri
5 Aug 2010 | 8274 vizualizari

Ingrediente

  • 14 flori de dovlecel proaspete
  • 14 bucatele mici de mozzarella
  • 14 fileuri de ansoa (din conserva)
  •  100 ml ulei pentru prajit
  • Pentru pane
  • 1 ou, batut bine
  • 100 ml apa de la gheata
  • 3 linguri faina
  • 1/2 lingurita piper (sare nu trebuie pentru ca ansoa este sarata)

Mod de preparare

1. Mai intai pregateste florile. Cu un cutit mic si ascutit fa usor o taietura in lungul florii. Taie usor pistilul (vezi poza)

2. Ia o bucatica de branza si infasoara in jurul ei un fileu de ansoa. Umple cu ele floarea de dovlecel si rasuceste-o usor ca sa inchizi taietura.

3. Pune uleiul la incalzit. Cand e fierbinte, pregateste pane-ul

4. Amesteca oul cu apa. Toarna toata faina si amesteca usor cu o furculita. Nu-i nimic daca raman cocoloase.

5. De aici trebuie sa te misti repede, ca sa nu se arda mancarea. Tinand floarea de codita, invarteste-o in amestec, astfel incat sa fie acoperita pe toate partile. Imediat pune-o la prajit in uleiul fierbinte.

6. Repeta rapid cu alte flori, cate iti intra in tigaie.

7. Cand s-au aurit pe o parte, intoarce-le.

8. Cand sunt gata pune-le la scurs pe hartie absorbanta.

9. Se mananca imediat ce sunt toate gata.

Daca ti-a placut reteta noastra "Flori de dovlecel umplute cu mozzarella si ansoa" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (7)
Retete similare

Tarta cu dovlecei

Postat de vio_dreams

Tarta cu dovlecei

Din apa, margarina, faina ou si sare framantam un aluat.Il punem intr-o folie alimentara, il presam usor cu mana si il dam la frigider pentru cel putin jumatate de ora. Presaram masa de lucru...

Citeste continuarea

Aperitiv rulada cu crema de branza

Postat de panacris

Aperitiv rulada cu crema de branza

Cele trei aluaturi se prepară separat, dar în același timp. În trei vase diferite se pun câte două gălbenușuri, albușurile se vor pune în vasul mixerului. Cele...

Citeste continuarea

Comentarii

la 06.08.2010, 00:00
In seara asta pap tot de la tine,nu imi scapa nimic
la 06.08.2010, 06:33
la 06.08.2010, 13:08
Foarte frumos!Ce gust au? Mie imi plac mult dovleceii dar flori nu am mancat inca...
la 06.08.2010, 14:57
Julie, seamana cu un snitel. Pe mine nu m-au impresionat. Nu stiu ce le plac atata francezilor. Sunt f usor de facut.
la 06.08.2010, 15:07
Ce delicatesa

Vezi toate comentariile (7)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or