Galaktoboureko

Postat de scortisoara in Prajituri
9 Sep 2012 | 18915 vizualizari

Cum azi a fost ziua "de ceva dulce" am hotarat sa fac acest desert care este pufos, aromat si lipicios (fix cum imi place mie) si mai ales grecesc. Reteta o am direct de la sursa cum s-ar zice, de la niste prieteni din Grecia asa ca sigur nu da gres.

Inapoi la reteta

Comentarii (46)

la 14.09.2012, 20:27
Laurici 250 g (e 1 cup)
la 30.09.2012, 09:25
o reteta interesanta /nu am mai citit pina acum o asemenea reteta de placinta/FELICITARI
la 30.09.2012, 11:38
Mersi Mimi!
la 06.10.2012, 09:14
am citit bine ,9 cani de lapte? cit trebuie sa aiba o cana ?
la 06.10.2012, 09:32
250 de ml Dorina, intra aproape 2 litri de lapte
la 06.10.2012, 09:52
Minunata, am preparat-o si eu mai demult!!! Ti-a iesit superb am sa o mai fac si eu o data dupa reteta ta! Sunt sigura ca o sa fie perfecta!
la 06.10.2012, 10:12
multumesc Ruxy!! O sa fieee!
la 16.10.2012, 00:08
Sunt casatorita cu grec de multi ani si fac acest desert ptr fetitele mele, reteta o am de la soacra, si in plus cand nu fac eu, cumpar, in atena se gaseste la toate magazinele de dulciuri, si creda-ma, din experienta, si chiar daca cauti intr-o carte de bucate greceasca, vei gasi scris ca siropul nu se pune imediat pe galakto boureko fierbinte, trebuie lasat sa se raceasca si apoi siropul cald. intotdeauna in grecia, prajiturile care contin foi subtiri de placinta si au sirop, unul trebuie sa fie rece, si celalalt cald! Sincer, o lamaie intreaga ptr sirop, mi se pare foarte mult! Dar bineinteles, gusturile nu se discuta! Arata bine in fotografie.
la 16.10.2012, 19:06
Doralinda, asa am primit reteta asa am dat-o mai departe si oricum a iesit si asa geniala
multumesc pentru tipsuri totusi chiar nu stiam de sirop
la 19.11.2012, 02:01
doralinda sint deacord cu tine,)(fiind si eu sotie de grec)plus ca am lucrat mult in bucatarie greceasca inainte sa il cunosc pe sotul meu.reteta ta este exact cea care o stiu si eu.dar si cea de aici a "colegei"noastre arata bine,iar ce spui tu este adevarat
la 10.01.2013, 23:46
Am facut aceasta prajitura a Scortisoarei,cu o singura exceptie am redus putin din zahar iar la sirop am pus o lamiie si mai putin zahar....nu este mult o lamiie,mentionez asta pentru - doralinda72.Va recomand din suflet acest desert este foarte bun si a iesit la fel ca cel din poza Scortisoarei.Eu am mai adaugat putina coaja de lamiie in compozitia de gris.
Scortisoara,iti multumesc din suflet pentru reteta. Am uitat sa mentionez,ca am turnat siropul dupa ce acest desert era aproape racit.
la 19.01.2013, 12:03
Ma bucur ca ti-a placut nico!
la 03.04.2013, 09:10
La multi ani cu multa bucurie si sanatate
la 03.04.2013, 22:33
meeersiii Diaconta!
la 18.03.2017, 09:57

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or