Lasagna zdreanta

Postat de mitinita in Lasagna
21 Oct 2011 | 5418 vizualizari

Chinul suprem pentru mine cand vine vorba de gatit este lasagna,prea complicata treaba cu fiertul foilor si murdaresc tot ce e disponibil la mine in bucatarie. De aceea am facut-o foarte rar,pana acum cand Bucataru Maniacu m-a invatat cum sa transform lasagna in ceva deloc complicat.

Ingrediente

  • 250 gr ciuperci de padure fierte
  • 9 foi de lasagna
  • 1 ceapa
  • 3 catei de usturoi
  • frunze de busuioc proaspete
  • 500 ml suc de rosii
  • sare,piper proaspat macinat
  • ulei de masline extra virgin

Mod de preparare

Se feliaza ciupercile,se taie ceapa si usturoiul.Se calesc in putin ulei ceapa si usturoiul. Se adauga ciupercile,apoi sarea,piperul si busuiocul . Se ia tigaia de pe foc.

Se aseaza foile de lasagna in tava. Se imparte in trei compozitia de ciuperci si se pun peste fiecare rand de foi,terminand cu ciupercile.Se toarna sucul de rosii peste si se da la cuptor,cam 30-40 de minute.Se serveste calda si se orneaza cu frunze de busuioc.

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Lasagna zdreanta" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (23)
Retete similare

Lasagna cu ciuperci

Postat de RuxyRux

Lasagna cu ciuperci

Se taie ciupercile in bucati(marimea o puteti alege voi). Se razuie si cascavalul. Se caleste usor ceapa presarata cu putina sare in cateva linguri de ulei, apoi se adauga ciupercile se mai...

Citeste continuarea

Lasagna cu branza de vaci si suc de rosii

Postat de Ina

Lasagna cu branza de vaci si suc de rosii

Tocam una din cepe si o calim in 2-3 linguri de ulei . Adaugam sucul de rosii  ( de preferat preparat in casa )  , usturoiul pisat , sare si piper. Lasam la fiert 15 minute. ...

Citeste continuarea

Comentarii

la 21.10.2011, 12:59
N-ati vazut cumva pe Zdreanta? ba la Miti in ...farfurie
si eu fac maine n-am facut pana acum
la 21.10.2011, 13:10
buna, ne place si noua.

Dia... erai datoare sa-mi arati si mie reteta mea de tiramisu pe care n-am facut-o eu niciodata
la 21.10.2011, 13:14
Si mie imi place,arata asa de bine
O sa fac si eu
la 21.10.2011, 13:20
lasa Gaby,ca o caut din nou,zau daca n-am vazut-o undeva
la 21.10.2011, 13:21
Da-mi mie o felie si sa vezi ce o zdrentuiesc

Vezi toate comentariile (23)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or