Lasagna zdreanta

Postat de mitinita in Lasagna
21 Oct 2011 | 5418 vizualizari

Chinul suprem pentru mine cand vine vorba de gatit este lasagna,prea complicata treaba cu fiertul foilor si murdaresc tot ce e disponibil la mine in bucatarie. De aceea am facut-o foarte rar,pana acum cand Bucataru Maniacu m-a invatat cum sa transform lasagna in ceva deloc complicat.

Ingrediente

  • 250 gr ciuperci de padure fierte
  • 9 foi de lasagna
  • 1 ceapa
  • 3 catei de usturoi
  • frunze de busuioc proaspete
  • 500 ml suc de rosii
  • sare,piper proaspat macinat
  • ulei de masline extra virgin

Mod de preparare

Se feliaza ciupercile,se taie ceapa si usturoiul.Se calesc in putin ulei ceapa si usturoiul. Se adauga ciupercile,apoi sarea,piperul si busuiocul . Se ia tigaia de pe foc.

Se aseaza foile de lasagna in tava. Se imparte in trei compozitia de ciuperci si se pun peste fiecare rand de foi,terminand cu ciupercile.Se toarna sucul de rosii peste si se da la cuptor,cam 30-40 de minute.Se serveste calda si se orneaza cu frunze de busuioc.

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Lasagna zdreanta" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (23)
Retete similare

Lasagna

Postat de AlexTeacher

Lasagna

In functie de dimensiunea tavii, poti avea nevoie de 2 sau 3 pachete de foi proaspete de lasagna.  Sos bolognaise: Caleste cepele si morcovii in ulei de masline.  Adauga sare,...

Citeste continuarea

Lasagna cu vinete, dovlecei si carne de porc

Postat de simona72

Lasagna cu vinete, dovlecei si carne de porc

Carnea de porc, se spala, se taie cubulete si se toaca. Se pun la incins 2-3 linguri ulei de masline, se adauga carnea tocata, se amesteca sa se desfaca carnea si se caleste. Se adauga sare si...

Citeste continuarea

Recomandari pentru tine si casa ta

Compact Classic

- 1500 lei
2999.99 lei
1499.99 lei

HAND HELD SEALER

- 29 %
69.99 lei
49.99 lei

Comentarii

la 21.10.2011, 12:59
N-ati vazut cumva pe Zdreanta? ba la Miti in ...farfurie
si eu fac maine n-am facut pana acum
la 21.10.2011, 13:10
buna, ne place si noua.

Dia... erai datoare sa-mi arati si mie reteta mea de tiramisu pe care n-am facut-o eu niciodata
la 21.10.2011, 13:14
Si mie imi place,arata asa de bine
O sa fac si eu
la 21.10.2011, 13:20
lasa Gaby,ca o caut din nou,zau daca n-am vazut-o undeva
la 21.10.2011, 13:21
Da-mi mie o felie si sa vezi ce o zdrentuiesc

Vezi toate comentariile (23)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or