Mingi de zapada

Postat de nadina73 in Dulciuri
1 Apr 2010 | 19371 vizualizari

migaloase dar merita tot efortul sant extraordinar de bune super super bune

Ingrediente

  • balat:
  • 8 oua
  • 370 g zahar
  • 8 linguri apa fierbinte
  • 2 linguri cacao
  • 1 praf de copt
  • 250 g faina
  • CREMA:
  • 400 g unt
  • 300 zahar pudra
  • 400 lapte
  • 4 linguri faina
  • esenta rom 1 sticluta
  • esenta vanilie 1 sticuluta
  • GLAZURA:
  • cacao,apa fiarta , zahar praf si putin ulei
  • DECOR.bombonele-optional

Mod de preparare

BLAT:

se amesteca bine 8 galb cu zaharul si apa fiarta se mixeaza bine apoximativ 15-20 minute pana se face o spuma albicioasa,dupa care se pune cacao ,prafu de copt si faina si se mixeaza foarte bine apoi se pun albusurile batute bine (fara nimic ,doar albusurile batute )si nu se mai mixeaza se ameteca cu o paleta

Se pune blatu intr-o tava unsa si cu o folie de aluminiu (de care aveti) si se pune la cuptor pentru 10 minute la foc maxim apoi inca 20 de minute aproximativ la foc normal,va creste destul de mult sa fie tava inalta.

Se lasa la racit apoi se taia in doua pe orizontala,dupa care se taia cu un capacel mic sau un paharel de tuica  din ambele blaturi care apoi vor fi umplute cu crema

CREMA:

se freaca bine untul cu zaharul praf,intre timp se pune laptele pe foc amestecat cu faina si se amesteca bine pana se imgroasa aceste pep ,dupa care se lasa la racit,iar cand sa racit se ameteca cu untul,se pune cate putin nu tot odata altfel se taie crema,apoi se adaouga esenta de vanilie si rom

Se umplu mingile cate 2 si pe laterale inclusiv dupa care se dau prin nuca de cocos iar deasupra de pune glazura si bombonele

E adevarat sant putin migaloase dar......................MERITA

 

Daca ti-a placut reteta noastra "Mingi de zapada" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (13)
Retete similare

Faguri cu budinca de capsuni

Postat de Pungasa_Rogue

Faguri cu budinca de capsuni

Intr-un tuciulet se pun galbenusurile si zaharul. Intr-un castron se pune praful de budinca impreuna cu 4 linguri de lapte si se amesteca bine pana la omogenizare. Se pune compozitia obtinuta...

Citeste continuarea

Pariziene cu mere

Postat de vio_dreams

Pariziene cu mere

Batem ouale cu zaharul. Dizolvam mierea, untul si drojdia in laptele cald. Le amestecam si adaugam faina, putin cate putin.  Lasam la dospit. Rasturnam aluatul pe masa infainata si...

Citeste continuarea

Comentarii

la 02.04.2010, 00:48
uau asta da ,mai ai ?arata de numa numa,felicitari
la 02.04.2010, 10:11
la 03.04.2010, 22:56
cred ca sant foarte buneam si eu o reteta si imi plac mult
la 04.04.2010, 13:06
la 05.04.2010, 01:39
HRISTOS A INVIAT! MULTUMESC TARE MULT

Vezi toate comentariile (13)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or