Moelleux à la noix de coco

Postat de Sylvia in Prajituri
7 Mai 2010 | 5895 vizualizari

Este o prajitura foarte usor de realizat si gustoasa, copiii o adora, una din retetele clasice ale bucatarie franceze. Dincolo de titlu :) este una din cele mai simplu de realizat prajituri.

Ingrediente

  • 230 grame de faina,
  • 150 grame de zahar,
  • 150 grame de unt,
  • 150 grame de cocos,
  • 4 oua,
  • un pahar de lapte ( 200 ml am pus eu )  ,
  • zahar vanilat sau esenta de vanilie

Mod de preparare

Se amesteca  galbenusurile cu jumatate din cantitatea de zahar si se mixeaza bine, pana se albesc. Adaugam apoi untul topit si  faina putin cate putin pana se incorpozeaza toata. Punem apoi laptele si la sfarsit nuca de cocos si zaharul vanilat, obtinand astfel un aluat dens.

  Separat se bat albusurile spuma cu zaharul ramas pana obtinem o compozitie densa ca si pentru bezea.

   Se amesteca cu grija cele doua compozitii si se pun intr-o tava pentru tarta unsa bine cu unt in prealabil.

   Se coace in cuptorul preincalzit la 180 de grade pentru aproximativ 30-40 de minute in functie de cuptor . Se serveste calduta si este delicioasa, fiind o prajitura simpla perfecta la o cana de ceai. Va doresc pofta buna .

Daca ti-a placut reteta noastra "Moelleux à la noix de coco" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (22)
Retete similare

Desert rulada cu crema de mure si afine

Postat de rocsi_1612

Desert rulada cu crema de mure si afine

Blatul: Albusurile le mixati spuma, apoi incorporati zaharul treptat, mixand continuu pana se topeste. Intr-un bol amestecati galbenusurile cu sarea si uleiul. Le adaugati peste albusuri, mixati...

Citeste continuarea

Cheesecake cu sos de capsuni - reteta nr.200!

Postat de Elena_Daria

Cheesecake cu sos de capsuni - reteta nr.200!

Crema de branza de la temperatura camerei o punem intr-un vas si o mixam pana devine spumoasa. Adaugam apoi zaharul, sarea si mixam bine.Incorporam apoi faina, iar la final smantana....

Citeste continuarea

Comentarii

la 07.05.2010, 12:10
pe cat de complicat titlul(in prima faza am citit moulinex) pe atat de simpla si de gustoasa,merita furculitele toate
la 07.05.2010, 12:17
Ela ai dreptate! Nici nu arata foarte impresionant dar e extraordinara la gust
la 07.05.2010, 12:53
un fel de padispan, nu?la fel am citit si eu elavai de noi
la 07.05.2010, 13:37
vai simpatice sunteti. sa stii ca nu iese ca un pandispan in final iese mult mai dens si foarte pronuntat gustul de cocos, parca mamnaci cocos . O sa pun si ceva retea cu tarta cu nuca de cocos care are un blat mai moale si o foaie de tarta sub el.
la 07.05.2010, 14:08
uite vedeti? nu numai eu am denumiri alambicate Yumiii Sylvia

Vezi toate comentariile (22)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or