MURATĂ

Postat de portiadelumina in Bauturi
6 Sep 2015 | 22520 vizualizari

Gospodinele de pretutindeni, în special la sfârşitul verii şi începutul toamnei, cu timp sau fără timp, încearcă să-şi umple cămările şi beciurile cu cele necesare pentru gătitul din timpul iernii. Gospodinii, adică soţii gospodinelor, dacă n-au ce face, dacă nu se pricep la bucătărit ori dacă doresc să se bage şi ei în seamă cu câte ceva când vin musafirii, inventează câte ceva, simplu, desigur, cu care să "rupă gura târgului". Desigur, eu nu mă pricep nici la bucătărit şi nici la lucruri dintr-astea inventate, dar cumva trebuie să-mi umplu şi eu timpul liber, care oricum lipseşte cu desăvârşire, pentru a le prezenta prietenilor încercarea mea de a face ceva gustos şi sănătos.

Inapoi la reteta

Comentarii (90)

la 06.09.2015, 19:56
Padre, prea esti modest.... zau asa!
la 06.09.2015, 19:58
buna buna
la 06.09.2015, 20:01
Claudia, sunt conştient că uneori mă arunc în comentarii pe care aş putea să nu le fac, deşi, pe de altă pare, extrovertit fiind, nu am de ce să ţin în minte un lucru dacă aşa îl gândesc.
la 06.09.2015, 20:02
Vladimir, între noi bărbaţii fie vorba, când dă gerul, când se taie porcul, privind pe ceilalţi cum muncesc, merge un "tratament", nu? )
la 06.09.2015, 20:05
Merge, Padre, merge bine ))
la 06.09.2015, 20:06
ca bine zice Costinela ))) si inca ai ramas dator cu painea aia cu zahar si acu' se inghesuie aia cu turturi
la 06.09.2015, 20:06
Bine ca făcut d-astea de n-am eu voie..
la 06.09.2015, 20:09
Die, acum vrei să le fac toate deodată, să mă spetesc, o mână de om sunt şi eu. )) No, că oi face şi reţeta aia, dar să aveţi voi mai mult timp s-o comentaţi, că la cât e de elaborată... . )
la 06.09.2015, 20:10
Simo, eu să ştii că mă gândesc la toţi bucătăraşii, tura viitoare face ceva care să-ţi fie şi ţie permis, doar să-mi spui ce ai dori, că eu mă pricep la toate. )) Cu modestie zic, desigur.
la 06.09.2015, 20:20
Padre, cred ca este foarte buna! Hai sa facem schimb: pentru un pahar de murata, cate felii de paine cu salata de-a mea vrei?
la 06.09.2015, 20:28
Adi, dacă veneaţi pe la noi cu salata, rezolvam paritatea pe loc, sunt convins. )) Te încadrai, nu?
la 06.09.2015, 20:30
Eu am gustat, o garantez
))
la 06.09.2015, 20:33
Am destul timp s-o gust!
la 06.09.2015, 20:35
Ina, da, voi da, primii, deşi atunci încă nu apucase să se "roadă" cum trebuie. Sper să nu fi fost prea dulce pentru gustul lui Costel. )
la 06.09.2015, 20:37
Buni, clar, punem deoparte, că ne-am mai vedea până o veni hâjul iernii. Ori poate şi atunci, că abia se mai învecheşte.

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or