Omleta călătorului

Postat de panacris in Aperitive / Garnituri
29 Aug 2013 | 5395 vizualizari

De fapt e o omletă numai bună când te întorci din vacanțe sau călătorii și găsești în frigider mai nimic pentru un prânz de patru persoane înfometate! ;) Această rețetă intră în categoria ”nimic nu se pierde totul se transformă” ;) Plus că ingredientele, mai puțin ouăle, au călătorit cu noi de la Mangalia la București! ;) Spor la treabă și poftă bună!

Ingrediente

  • ouă 10 bucăți,
  • ceapă galbenă 2 bucăți,
  • ardei kapia 2 bucăți,
  • ulei de floarea soarelui+măsline de la Proemienna ( se găsește la LIDL),
  • cârnați proaspeți prăjiți 3 bucăți,
  • sare iodată,
  • piper proaspăt măcinat.

Mod de preparare

Ceapa și ardeii se curăță, se taie rondele și se pun la prăjit în puțin ulei, cca. 5 minute la foc mediu, acoperit. Când ingredientele au devenit translucide se adaugă rondelele de cârnați prăjite în prealabil ( în cazul nostru au fost preparați pe grătar înainte cu o seară;) , lăsându-se la gătit, acoperit cca. 5 minute la foc mediu. Între timp se bat ouăle energic, cu un praf de sare și piper proaspăt măcinat, apoi se adaugă la amestecul de mai sus și se lasă la prăjit cca. 5 minute, până ce se gătește omleta.

Se servește fierbinte cu pâine neagră și cu castraveți murați de vară sau cu răzătură de brânză. Poftă bună!

Daca ti-a placut reteta noastra "Omleta călătorului" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (19)
Retete similare

Aperitiv merdenele din aluat de foietaj

Postat de MotanLaOale

Aperitiv merdenele din aluat de foietaj

Pachetele de aluat se lasa la dezghetat in frigider, de pe o zi pe alta. Branzeturile se dau pe razatoare si se amesteca cu 3 galbenusuri, smantana si zaharul vanilat. Foile se intind pe...

Citeste continuarea

Covrigi cu semințe, fără dospire - Rețeta rapidă și gustoasă

Postat de Bucataras

Covrigi cu semințe, fără dospire - Rețeta rapidă și gustoasă

Cum se prepara acesti Covrigi cu semințe, fără dospire - Rețeta rapidă și gustoasă: Tapetează cu hârtie de copt tava de aragaz. Preîncălzește cuptorul la 180 de grade...

Citeste continuarea

Comentarii

la 29.08.2013, 14:52
Buna tare:-)
la 29.08.2013, 14:53
O bunatate...carnati proaspeti,kapia...exact pe gustul meu
la 29.08.2013, 14:59
Se poate consuma si fara paine ? mi-ar placea maxim si nu prea-s calatoare
la 29.08.2013, 15:05
buna buna
la 29.08.2013, 15:07
Foarte buna

Vezi toate comentariile (19)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or