Oua umplute-cu de toate...

Postat de ela in Aperitive / Garnituri
17 Ian 2010 | 7180 vizualizari

Ingrediente

  • 10 oua,
  • 0,5l ulei,
  • mustar,
  • 3 linguri iaurt,
  • sare,
  • piper,
  • 1conserva ciuperci,
  • 1castevete,
  • 2 feliute ardei gras,
  • 2felii sunca presata;
  • pt ornat:
  • patrunjel,
  • rdei gras,
  • salata verde

Mod de preparare

Se fierb ouale tari si se curata de coaja,se taie in doua si se scot galbenusurile.Se face o maioneza dintr-un galbenus crud si 2-3 galbenuse fierte,cu ulei,condimentata cu sare si piper dupa gust si putina zeama de lamaie.Se lasa cateva linguri de maioneza,restul se amesteca cu ciupercile,sunca,ardeiul si castravetele(bine scurse de zeama)Jumatatile de ou se pun pe un platou si se umplu cu compozitia de mai sus.Maioneza ramasa se amesteca cu iaurtl si se subtiaza cu lapte,se orneaza cu ea ouale.Se decoreaza cu ardei gras si patrunjel

Daca ti-a placut reteta noastra "Oua umplute-cu de toate..." nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (17)
Retete similare

Pizza de casa cu de toate

Postat de oanapl

Pizza de casa cu de toate

Cerni făina, într-un castron și o amesteci cu drojdia, lăsându-le apoi să se odihnească pentru 10-15 minute, apoi, faci o adâncitură în mijlocul făinii și pui oul...

Citeste continuarea

Clatite umplute

Postat de nico15

Clatite umplute

Se pregatesc clatitele din oua, faina, lapte sau sifon. Clatitele trebuiesc sa fie facute bine pe ambele parti. Separat se taie bacon-ul, sunca, ceapa, se rade parmezanul si se amesteca cu doua...

Citeste continuarea

Comentarii

la 17.01.2010, 10:06
N-au cum sa nu fie delicioase., daca ar fi dupa mine toate aperitivele ar trebui sa contina si oua
la 17.01.2010, 11:36
Aoleuuuu, prea multa maioneza
la 17.01.2010, 11:42
nu e prea multa ca o amestecat-o cu iaurt , a trecut la ingrediente probabil a uitat sa scrie, asa face si maica-mea ouale umplute, le face un topping deasupra de sos din maioneza cu smantana sau iaurt(sa nu fie gretoasa maioneza..., pare mult sos dar e usor.)
la 17.01.2010, 12:11
are dreptate RIVKA am uitat sa specific ca am pus si iaurt(la ingrediente am scris) si am subtiat maioneza de deasupra cu lapte.modific imediat
la 17.01.2010, 12:19
gata,am remediat reteta

Vezi toate comentariile (17)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or