Piersici la grătar cu înghețată de vanilie și sirop de caramel cu nuci

Postat de Pur_si_simplu_papa_bun in Dulciuri
26 Iun 2011 | 5010 vizualizari

Dați-mi voie să vă prezint o delicatesă de zile mari, după părerea mea și a celor ce au savurat-o ieri :))! Ne-am lins pe botic de bună ce e!!!

Ingrediente

  • 5-6 piersici mai tari
  • o mână de miez de nucă tăiată grosier
  • 2 linguri de zahăr
  • 1 lingură de miere
  • înghețată de vanilie

Mod de preparare

Piersicile le-am tăiat în sferturi, le-am pus în tigaia-grătar încinsă și le-am întors pe toate părțile până s-au pătruns și au devenit destul de moi (eu le-am încercat cu o scobitoare: dacă intră ușor prin bucata de piersică sunt gata).

Le-am scos pe o farfurie și le-am acoperit cu folie de aluminiu (procesul de coacere continuă și după ce le-am luat de pe foc și se pătrund mai bine).

Pentru siropul de caramel, am topit zahărul într-o crăticioară până s-a caramelizat, am adăugat miezul de nucă, mierea, un pic de apă și le-am lăsat să fiarbă câteva secunde. L-am tras deoparte să se răcorescă.
În boluri am pus câte 2 bucăți de piersici și înghețată de vanilie, iar peste acestea am turnat siropul călduț de caramel cu nuci.
Un desert delicios și perfect pentru o seară de vară!
Să aveți poftă bună!!

Daca ti-a placut reteta noastra "Piersici la grătar cu înghețată de vanilie și sirop de caramel cu nuci" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (22)
Retete similare

"Pachetele" cu rahat

Postat de Adele

"Pachetele" cu rahat

Se pregateste aluatul, intr-un vas se amesteca faina cu zahar, sare, praf de copt, coaja de lamaie si portocoala, se adauga ouale, iaurtul, esenta si untul si se framanata alautul pana se...

Citeste continuarea

Cozonac pufos si fara framantare

Postat de farfuriavesela

Cozonac pufos si fara framantare

Cernem faina de doua ori intr-un vas, punem un praf de sare, drojdia o amestecata cu 2 linguri de zahar si putin lapte si o asezam intr-o adancitura pe care o facem in faina, presar putina faina...

Citeste continuarea

Comentarii

la 26.06.2011, 16:04
Ooooooooo ce buuuuuuunaciune
la 26.06.2011, 16:04
vai ca mi ploua in gura
la 26.06.2011, 16:06
super delicios!!!!!!!
la 26.06.2011, 16:42
Un deliciu!
la 26.06.2011, 17:33
Oooo ce delicios

Vezi toate comentariile (22)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or