Piersici la grătar cu înghețată de vanilie și sirop de caramel cu nuci

Postat de Pur_si_simplu_papa_bun in Dulciuri
26 Iun 2011 | 5010 vizualizari

Dați-mi voie să vă prezint o delicatesă de zile mari, după părerea mea și a celor ce au savurat-o ieri :))! Ne-am lins pe botic de bună ce e!!!

Ingrediente

  • 5-6 piersici mai tari
  • o mână de miez de nucă tăiată grosier
  • 2 linguri de zahăr
  • 1 lingură de miere
  • înghețată de vanilie

Mod de preparare

Piersicile le-am tăiat în sferturi, le-am pus în tigaia-grătar încinsă și le-am întors pe toate părțile până s-au pătruns și au devenit destul de moi (eu le-am încercat cu o scobitoare: dacă intră ușor prin bucata de piersică sunt gata).

Le-am scos pe o farfurie și le-am acoperit cu folie de aluminiu (procesul de coacere continuă și după ce le-am luat de pe foc și se pătrund mai bine).

Pentru siropul de caramel, am topit zahărul într-o crăticioară până s-a caramelizat, am adăugat miezul de nucă, mierea, un pic de apă și le-am lăsat să fiarbă câteva secunde. L-am tras deoparte să se răcorescă.
În boluri am pus câte 2 bucăți de piersici și înghețată de vanilie, iar peste acestea am turnat siropul călduț de caramel cu nuci.
Un desert delicios și perfect pentru o seară de vară!
Să aveți poftă bună!!

Daca ti-a placut reteta noastra "Piersici la grătar cu înghețată de vanilie și sirop de caramel cu nuci" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (22)
Retete similare

Prajitura Valurile Dunarii

Postat de comanligia

Prajitura Valurile Dunarii

Blatul: se mixeaza untul cu zaharul,apoi adaugam cate un ou pe rand si se mixeaza bine dupa fiecare.Se pune apoi esenta de vanilie,faina , praful de copt si laptele.Se ia jumatate din compozitie...

Citeste continuarea

Desert fursecuri cu gem

Postat de RODIMUR

Desert fursecuri cu gem

Se mixează untul cu: zahărul, oul, sarea și aromele, iar la urmă se încorporează treptat și făina. Când aluatul este bine legat și omogen, se pune într-o folie de plastic...

Citeste continuarea

Comentarii

la 26.06.2011, 16:04
Ooooooooo ce buuuuuuunaciune
la 26.06.2011, 16:04
vai ca mi ploua in gura
la 26.06.2011, 16:06
super delicios!!!!!!!
la 26.06.2011, 16:42
Un deliciu!
la 26.06.2011, 17:33
Oooo ce delicios

Vezi toate comentariile (22)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or