Pizza din felii de paine

Postat de pusikmea in Pizza
17 Apr 2010 | 8931 vizualizari

pt ca nu-mi iese de fiecare data blatul de pizza cum trebuie, m-am hotarat sa incerc cu felii de paine, vr sa sp k rezultatul m-a uimit, nu ma astpetam sa fie asa buna, deci in concluzie asa o voi face mereu.

Ingrediente

  •     * felii subtiri de paine
  •     * 2 oua
  •     * cateva ciuperci
  •     * sunculita de pui
  •      * 1 carnacior oltnesc
  •     *  cascaval ras
  •     * Un ardei rosu
  •     *  lapte
  •     * Ketchup
  •     * Masline
  •    * smantana
  •     *branza topita la sul
  •     * Ulei pt uns tava

Mod de preparare

Ungem o tava cu putin ulei.

Intr-un bol, punem laptele si trecem feliile de paine prin el si tapetam toata suprafata tavii cu ele.

In restul de lapte, adaugam 2 oua, batem bine si turnam compozitia peste feliile din tava.

Punem tava in cuptorul incalzit, la foc mare, timp de 10 min, pentru formarea crustei care leaga feliile de paine intre ele si formeaza astfel blatul.

Intre timp pregatim toping-ul:

Taiem feliile de sunculita pe jumatate, ardeii feliute, cipercile, carnaciorul, dam cascavalul pe razatoare.

Din smantana si branza topita facem un amestec.

Scoatem tava din cuptor si acoperim blatul cu ketchup, dupa care vom pune ingredientele, iar deasupra amestecul din smantana cu branza topita si mai dam inca 20 -25 de min la cuptor.

Daca ti-a placut reteta noastra "Pizza din felii de paine" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (13)
Retete similare

Pizza cu blat de paine toast

Postat de Pungasa_Rogue

Pizza cu blat de paine toast

Se da drumul la cuptor pentru a se incalzi. Se asaza feliile de paine toast intr-o tava unsa cu ulei (de preferat este sa puneti si hartie de copt; eu nu am avut si mi s-a lipit putin blatul de...

Citeste continuarea

Burger cu somon

Postat de simona72

Burger cu somon

Pentru inceput vom posa bucata de peste. Intr-o craticioara punem aproximativ 700 ml apa, sare si cateva boabe de piper. Cand apa aproape da in clocot punem bucata de peste. Oprim focul si lasam...

Citeste continuarea

Comentarii

la 17.04.2010, 23:19
hei,stai ca te intreci cu gluma,mai bine veneam la tine la pizza,nu mai cheltuiam banii
la 17.04.2010, 23:31
pai vezi dak nu sti ce-i aia crizafaci comanda, in loc sa pui banii la ciorap
la 18.04.2010, 00:41
super ma lasat din prima sa-ti dau 5 furculite
la 18.04.2010, 14:23
ma abonez la o feliuta
la 18.04.2010, 17:40
super....cred ca fac si eu diseara o tavita, ca tare mi-e pofta.....

Vezi toate comentariile (13)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or