Prajitura cu cafea, visine si bezea

Postat de pusikmea in Prajituri
26 Iun 2010 | 7814 vizualizari

ideea mi-a venit uitandu-ma la prajitura lui julie.

Ingrediente

  • 3 galbenusuri
  • 6 linguri de zahar
  • un praf de copt
  • 150 ml lapte
  • 100 gr unt
  • 7-8 linguri de faina
  • 2 lingurite cafea
  • esenta de rom
  • visine
  • 3 albusuri pt bezea
  • 6 linguri de zahar

Mod de preparare

Frecam galbenusurile cu zaharul si untul, dupa care adaugam laptele, faina, praful de copt, esenta de rom si cafeaua, mixam pana se omogenizeaza compozitia.

Compozitia rezultata o punem intr-o tava tapetata cu faina si o dam la cuptorul preincalzit pt cca 5 min.

Intre timp scoatem samburii visinelor.

Scoatem tava din cuptor si punem visinile peste blatul rezultat si dam pt inca 5 minute la cuptor.

Intre timp pregatim bezeaua din cele 3 albusuri batute spuma cu cele 6 linguri de zahar.

Visinele trebuie sa intre putin in blat, dupa care punem si bezeaua si mai dam la cuptor pana cand bezeaua capata o culoare aurie.

Se lasa sa se raceasca si se taie cu un cutit inmuiat in apa rece.

Mie nu mi-a iesit foarte bine, pentru ca am pus bezeaua imediat dupa ce am pus visinele si nu au mai apucat sa intre in blat ( eu asa mi-o imaginasem, insa la gust e belea :)):)))

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura cu cafea, visine si bezea" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (21)
Retete similare

Eclere cu zmeura

Postat de Oana

Eclere cu zmeura

Pentru cojile de eclere, puneti la fiert apa cu uleiul si un praf de sare Cand apa a inceput sa clocoteasca adaugati toata faina si amestecati bine cu o lingura...

Citeste continuarea

Pateuri cu dovleac

Postat de MotanLaOale

Pateuri cu dovleac

Aluatul se lasa la dezghetat. Intai se prepara umplutura ca sa aiba timp sa se raceasca. Dovleacul se curata de seminte si coaja si se da pe razatoarea mare. Se amesteca cu zaharul, untul...

Citeste continuarea

Comentarii

la 26.06.2010, 18:27
prima sunt danutza mea!!
la 26.06.2010, 18:28
ce ziceai de prajitura mea,k nici a ta nu e mai prejosarat minunat
la 26.06.2010, 18:28
la 26.06.2010, 18:29
nu a iesit asa cum mi-o imaginasem ...dar mere si asa acu ce sa mai zic si eu
la 26.06.2010, 18:34
a iesit f bine,nu stiu ce nu-ti placenu fii suparata,ai sa vezi ca imediat ramai fara

Vezi toate comentariile (21)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or