Prajitura cu gem de visine, nuca si aluat ras

Postat de madi_marin in Prajituri
25 Mai 2010 | 32197 vizualizari

Reteta de baza este by gaby_d. Am mai schimbat un pic si a iesit o super prajiturica. Multumesc , gaby_d!

Ingrediente

  • 2 oua
  • 6 linguri cu zahar
  • 150 ml apa fierbinte
  • 5 linguri cu unt topit
  • 550 g faina
  • 1 plic praf de copt
  • 400 g gem de visine
  • coaja rasa de lamaie si portocala
  • esenta de vanilie si rom
  • nuca macinata mare
  • zahar pudra vanilat

Mod de preparare

Intr-un castron mare se bat bine  cu un tel ouale cu zaharul, esentele, coaja rasa de lamaie si portocala, apa fiarta, apoi se adauga faina cernuta impreuna cu praful de copt.

Din aluatul obtinut pastram cam 150 g pe care il mai amestecam cu faina ca sa obtinem un aluat tare care se poate faramita ( eu nu am reusit sa il dau pe razatoare!).

Se tapeteaza o tava ( 25/35 cm) cu hartie de copt si se intinde foaia de aluat. Se acopera cu gemul, apoi se presara nuca si se faramiteaza aluatul pastrat. Se da la cuptor pentru 30 de minute, se lasa la racit, apoi se pudreaza cu zahar si se portioneaza. E foarte buna!

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura cu gem de visine, nuca si aluat ras" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (24)
Retete similare

Prajitura cu nuca, mere si crema de vanilie - Reteta delicioasa

Postat de rocsi_1612

Prajitura cu nuca, mere si crema de vanilie - Reteta delicioasa

Cum se prepara Prajitura cu nuca, mere si crema de vanilie - Reteta delicioasa Umplutura de mere cu gutui: Merele spalate, le curatati de coaja si le dati pe razatoarea mare. Intr-o...

Citeste continuarea

Prajitura cu branza si orez

Postat de merisor67

Prajitura cu branza si orez

Pentru crema de orez: am pus laptele cu putina sare si zaharul la fiert, iar cand a atins punctul de fierbere am adaugat orezul spalat si tinut in apa 10-15 minute. Am lasat orezul la fiert...

Citeste continuarea

Comentarii

la 25.05.2010, 19:30
prima la raioasa!!!!!!!
la 25.05.2010, 19:43
eu a doua vin fuga cu 5 furculitesa prind macar o bucatica
la 25.05.2010, 19:47
e tava plina ca de-abia am facut-o..... va astept la acte o bucatica....
la 25.05.2010, 19:50
.mie imi place si cu branza,acelasi aluat de baza.pofta buna!
la 25.05.2010, 19:57
felicitari bagy,madi

Vezi toate comentariile (24)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or