Prajitura " sunt cu ochii pe tine"

Postat de pusikmea in Prajituri
25 Apr 2010 | 6017 vizualizari

inventie proprie

Ingrediente

  • nutella
  • boabe de struguri

pt blat:

  • 6 oua
  • o cana de zahar
  • o cana de faina
  • o cana de apa
  • 1/2 cana ulei
  • esenta de vanilie
  • praf de copt

pt crema de caramel:

  • 300 ml lapte
  • caramele cu lapte ( nu le-am numarat dar se vad in poza)
  • 3 linguri de faina

pt decor:

  • nuca de cocos colorata

Mod de preparare

Pregatim blatul astfel:
Separam albusurile de galbenusuri, batem albusurile spuma, dupa care adaugam zaharul in ploaie si mixam pana se dubleaza volumul, apoi punem galbenusurile, unul cate unul, uleiul faina si praful de copt, mixam pana se omogenizeaza compozitia, punem compozitia rezultata intr-o tava si dam la cuptor pt cca 30 min, verificam din cand in cand facand testul cu scobitoarea.

Intre timp pregatim crema.

Punem pe foc 250 ml lapte, adaugam caramelele si le lasam pana se dizolva, dupa care din restul de lapte si faina facem un amestec pe care il vom pune peste laptele fiert amestecand continuu pt a nu se forma cocoloase, ( nu mai punem unt sau margarina pt ca deja caramelele au tot ce le trebuie) luam de pe foc si lasam sa se raceasca.

Dupa ce s-a copt blatul il taiem pe jumatate , ( mie nu mi-a crescut bine pt ca nu am cuptorul bun si l-am taiat in 2 pe lungime, dar daca va creste taiati blatul pe jumatate), dupa care vom pune un strat de nutella, pe primul blat, pe care il insiropam putin, unul de crema caramel, strugurii taiati pe jumatate si inca un strat de nutella, peste care punem celalat blat insiropat.

Deasupra am pus nuca de cocos colorata.

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura " sunt cu ochii pe tine"" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (22)
Retete similare

Duo mousse de ciocolata cu Miez de lapte si sos de capsuni

Postat de RuxyRux

Duo mousse de ciocolata cu Miez de lapte si sos de capsuni

Se prepara blatul: Se amesteca la mixer galbenusurile cu uleiul, zaharul, laptele se toarna usor faina si albusurile batute spuma. Se separa compozitia in doua vase. Pentru blatul de cacao...

Citeste continuarea

Briose Parkin

Postat de simona72

Briose Parkin

Se pune intr-o craticioara untul, melasa, mierea, zaharul si laptele. Punem craticioara pe foc si lasam pana untul s-a topit si zaharul s-a dizolvat. Sa nu dea in clocot si nici foarte fierbinte...

Citeste continuarea

Comentarii

la 25.04.2010, 21:29
la 25.04.2010, 21:40
sa stiti ca in realitate culorile sunt mai vii, dar eu fac pozele cu telefonul si daca se intuneca afara si le fac la lumina becului nu mai ies bine
la 25.04.2010, 23:26
foarte tare denumirea! arunca si la mine vreo 2 ochi
la 25.04.2010, 23:42
super buna
la 25.04.2010, 23:51
asta e lunga ta? Buna e

Vezi toate comentariile (22)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or