Salata de padure (untisor) cu fasole, porumb, ou si ridiche

Postat de burdulea56 in Salate
3 Mai 2011 | 7081 vizualizari

Salata de padure sau untisorul este foarte bogata in minerale. Se folosesc doar frunzele. Mare atentie: nu se recomanda folosirea frunzelor in timpul infloririi sau mai tarziu, deoarece sunt toxice. Mai multe informatii gasiti AICI Eu am cumparat salata de la tarani cunoscatori.

Ingrediente

  • 1 mana salata de padure,
  • 1 ridiche,
  • 1 ou fiert tare,
  • 1 lingura boabe de fasole rosie (din conserva),
  • 1 lingura boabe porumb (din conserva),
  • 1 bucatica de cascaval taiata cubulete,
  • 1 lingura ulei de floarea-soarelui,
  • otet de mere-dupa gust.  

Mod de preparare

Se rup coditele plantei, se spala bine frunzele. Intr-un bol amestecam frunzele de salatica cu 1 ou fiert tare, curatat si taiat in bucati, 1 lingura de fasole rosie, 1 lingura de porumb, 1 ridiche taiata felii subtiri si cateva cuburi de cascaval. Se adauga ulei si otet de mere dupa gust. Salata are un gust usor amarui ca si salata de gradina. Este gustoasa si aspectoasa.

Daca ti-a placut reteta noastra "Salata de padure (untisor) cu fasole, porumb, ou si ridiche" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (21)
Retete similare

Salata Mimoza

Postat de autodiag

Salata Mimoza

Cartofii se spala si se pun la fiert intr-un vas cu apa cat sa ii acopere, cu o lingurita de sare. Morcovii se curata de coaja, se taie in jumatati si se pun la fiert intr-un alt vas cu apa cat...

Citeste continuarea

Salata de pui cu ciuperci si porumb in straturi

Postat de mihaelar63

Salata de pui cu ciuperci si porumb in straturi

Legumele se fierb impreuna cu pieptul de pui ca si pentru o supa . Eu am mai fiert in aceasta zeama un os de vita . Legumele si pieptul de pui racite le-am folosit la salata . Zeama...

Citeste continuarea

Comentarii

la 03.05.2011, 17:02
este delicioasa foarte buna
la 03.05.2011, 17:05
foarte buna
la 03.05.2011, 17:33
Sar'mana Lia, sar'mana sufletista
la 03.05.2011, 17:35
Chiar o salata deosebita...si mie imi place untisorul
la 03.05.2011, 18:05
delicioasa

Vezi toate comentariile (21)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or