TORTULET 8 MARTIE

Postat de pusikmea in Torturi
8 Mar 2011 | 4660 vizualizari

Pentru ca azi este ziua noastra dedic acest tortulet tuturor femeilor, in special tuturor mamicilor si un sincer LA MULTI ANI!!!!

Ingrediente

  • pentru blat:
  • 2 oua
  • 2 linguri de zahar
  • 4 linduri de faina
  • 2 linguri de ulei
  • 4 linguri de apa
  • un praf de sare
  • un praf de copt
  • pentru crema:
  • 2 oua
  • 4 linguri de zahar
  • 200 g smantana
  • 1 plic de spuma pentru frisca
  • pentru sirop:
  • 250 ml apa
  • 1 lingura de cafea
  • 2 linguri zahar
  • 2 esente rom

Mod de preparare

Pregatim blatul separand albusurile de galbenusuri, batem albusurile spuma cu un praf de sare, adaugam apoi zaharul, galbenusurile, apa, uleiul, faina si praful de copt. Tapetam o forma de copt cu faina si punem compozitia rezultata in ea, dam la cuptorul preincalzit cca. 15 minute.

Pregatim siropul: punem toate ingredientele intr-un inbric, lasam sa dea un clocot si dam la racit.

Pregatim crema: Separam albusurile de galbenusuri. Mixam galbenusurile cu zaharul, apoi adugam smantana si omogenizam bine compozitia.
Separat mixam albusurile cu un praf de sare, apoi adaugam praful de frisca, omogenizam compozitia. Amestecam ambele compozitii si dam 10 minute la rece.

Dupa ce s-a racit blatul il taiem in 2, il insiropam si punem crema, blat, crema. Deasupra ornam cu ciocolata topita.

Daca ti-a placut reteta noastra "TORTULET 8 MARTIE" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (25)
Retete similare

Desert tort Medovik

Postat de GeorgianaGrigorescu

Desert tort Medovik

Pentru foi mixam spuma ouale cu zaharul si praful de sare. Punem intr-un vas pe foc untul si mierea pana se topesc.Adaugam bicarbonatul stins cu zeama de lamaie peste compozitia din vas si...

Citeste continuarea

Tort de orez negru

Postat de ianculubita

Tort de orez negru

1-Orezul negru spalat,pus intr-un vas cu apa si lasat pana a doua zi,cand il scurgem,il punem intr-un vas la fiert cu zahar,lapte,anason,cardamom si un praf de sare;dupa ce laptele a intrat...

Citeste continuarea

Comentarii

la 08.03.2011, 18:39
La Multi Ani si tie mamica,sotie
la 08.03.2011, 18:40
multumesc cris
la 08.03.2011, 18:51
da e frumos si cred ca-i la fel de gustos cat e de frumos.....BRAVO-FELICITARI.
javascript:void(0)
la 08.03.2011, 18:53
@vasile multumesc pentru aprecieri
la 08.03.2011, 18:54

Vezi toate comentariile (25)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or