Ursuletul lui andutu

Postat de pusikmea in Dulciuri
6 Dec 2010 | 5410 vizualizari

Din compozitia pt chec am luat 2 linguri si pt ursulet, facandu-i si piticului un chec fara cacao, o sa pun cantitatile ca pt un chec iesind astfel dupa calculele mele cam 10 - 12 ursuleti, asta in cazul in care vreti sa faceti chec in diferite forme.

Ingrediente

  • 2 oua
  • 1 cana de zahar
  • 1/2 cana ulei
  • 1/2 cana apa
  • 2 cani faina
  • 1 praf de copt
  • esenta de vanilie
  • stafide
  • pt ornat:
  • creioane de la dr oetker

Mod de preparare

Punem ouale intregi intr-un caston, le mixam cu un praf de sare pana isi dubleaza volumul, dupa care adaugam pe rand zaharul, uleiul, apa, praful de copt, faina si esenta de vanilie. Omogenizam compozitia si tapetam formele cu faina, dpa care punem stafide in locul urechilor, ochisorilor, labutelor pentru a le definii mai bine, apoi luam 2 linguri din compozitie si trunam peste stafide, la fel procedam pana terminam compozitia.

Dam la cuptor la foc mic 10 minute, facem testul cu scobitoarea.

Dupa ce am scos formele din cuptor, lasam sa se racoreasca si le rasturnam pe un platou, apoi ornam cu creioane pentru a fi mai haioase.

Daca ti-a placut reteta noastra "Ursuletul lui andutu" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (22)
Retete similare

Chec cu glazura de ciocolata

Postat de medioto59

Chec cu glazura de ciocolata

Taiem untul cubulete, adaugam zaharul si mixam pana obtinem o crema. Adaugam, unul cate unul, ouale, mixand incontinuare. Adaugam coaja de portocala rasa prin razatoarea mare, esenta de rom si...

Citeste continuarea

Budinca de cozonac cu cirese si stafide

Postat de katty

Budinca de cozonac cu cirese si stafide

Curatam coaja cozonacului si il taiem cubulete. Ungem cu unt o forma si asezam  3/4 din cuburile de cozonac. Presaram deasupra ciresele(fara samburi, scurse bine, sau dezghetate si scurse,...

Citeste continuarea

Comentarii

la 06.12.2010, 17:34
ce dragut
la 06.12.2010, 17:39
multumesc carla
la 06.12.2010, 17:47
la multi ani piticutului tau de Mos Nicolaie...sa-ti fie sanatos! Superb ursulet!
la 06.12.2010, 17:51
ne dai si pui mic cu ursuletul?
la 06.12.2010, 18:08
frumusel foc ursuletul

Vezi toate comentariile (22)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or