Arome orientale: tort cald de ciocolata, aroma de cuisoare si inghetata de portocale

Postat de Oana in Torturi
31 Aug 2010 | 12065 vizualizari

Ceva ce nu se poate descrie in cuvinte, trebuie neaparat sa incercati! Un desert extrem de usor, rapid, senzational de bun!

Ingrediente

  • Tort de ciocolata:
  • 100 g ciocolata cu lapte
  • 50 g ciocolata amaruie
  • 100 g unt
  • 3 cuisoare macinate
  • 250 g zahar
  • 3 oua
  • 150 g faina
  • 1 lingurita praf de copt
  • 1/2 lingurita sare
  • Glazura:
  • 50 g ciocolata cu lapte
  • 100 ml frisca lichida

Mod de preparare

Se topeste untul impreuna cu ciocolata, apoi se mixeaza impreuna cu zaharul si se adauga ouale rand pe rand, mixand bine dupa fiecare in parte. Cuisoare zdrobite bine, praf, se amesteca cu faina, praful de copt si sarea si se adauga in ploaie in crema de ciocolata, mixand la viteza mica. Se tapeteaza o forma de tort cu faina si se coace blatul la foc mic pana trece testul scobitorii (aprox 30 minute). Se scoate apoi din forma si se lasa la racit. Se topeste ciocolata cu frisca licida pentru glazura si se toarna peste tort.

Se serveste o felie de tort cald cu o cupa maaaaaare de inghetata de portocale. De vis!

Daca ti-a placut reteta noastra "Arome orientale: tort cald de ciocolata, aroma de cuisoare si inghetata de portocale" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (14)
Retete similare

Desert tort cu visine ( reteta cu nr.1100 )

Postat de Constelatialeu

Desert tort cu visine ( reteta cu nr.1100 )

Blat : Albusurile cu un praf de sare le-am mixat pana am obtinut o spuma tare. Galbenusurile cu zaharul le-am mixat bine pana ce zaharul s-a topit, apoi am adaugat o parte din faina si pesmet, am...

Citeste continuarea

Tort Sacher

Postat de privatelaura

Tort Sacher

Topim pe baie de aburi 100 gr ciocolata. Dupa ce s-a topit, adaugam romul si il incorporam in ciocolata. Untul moale il mixam cu zaharul si cu praful de sare.  Mixam foarte bine, apoi...

Citeste continuarea

Comentarii

la 31.08.2010, 23:07
chiar ma minunam , unde e tortul cald de ciocolata ?aromele astea orientale !!
la 31.08.2010, 23:07
wow, ce minunatii ai facut.... ma servesc in voie ai 5 furculite din start
la 31.08.2010, 23:10
Daa, cu mare drag! se face asa de usor!! poate incearca Ioana
la 31.08.2010, 23:53
care 5bunica?ca-i una. bun oana, o felie la moa,noapte buna ca pic
la 01.09.2010, 00:03
offff,am reusit sa mai pun doar o furculita.... la asa o bunatate trebuie 10furculite eu mananc si cu mana

Vezi toate comentariile (14)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or