Bors de peste manastiresc

Postat de rocsi_1612 in Ciorbe
11 Dec 2010 | 12369 vizualizari

Ingrediente

  • 2-3 capuri de peste
  • 1 conserva de peste in sos tomat(una mai buna si gustoasa)
  • jumatate ardei rosu
  •  jumatate ardei galben
  • 1 ceapa
  • 1 morcov
  • 1 pastarnac
  • patrunjel verde
  • 100 gr orez
  • o mana masline
  •  sare
  • piper
  •  bors pentru acris

Mod de preparare

Mai intai pregatim legumele:ardeiul rosu si galben il spalam si il taiem cubulete.

ceapa o curatam,o spalam si o tocam.

morcovul il radem ,il spalam si il taiem feliute subtiri.

pastarnacul il curatam,il spalam si il taiem patratele mici.

spalam capurile de peste foarte bine.

intr-o oala punem apa pe 3 sferturi.

punem capurile de peste si dam drumul la aragaz.

dupa ce a dat 3-4 clocote adaugam legumele.

lasam sa fiarba la foc potrivit.

orezul il spalam in mai multe ape.

dupa ce legumele au fiert mai bine de jumatate adaugam orezul.

cand orezul este aproape fiert punem conserva.

condimentam cu sare si piper.

mai punem maslinele si bors,dupa gust.

mai lasam sa dea cateva clocote ciorba ,presaram patrunjel verde deasupra si servim..

pofta buna!!!.

la urma scoatem capurile de peste si le aruncam.

Daca ti-a placut reteta noastra "Bors de peste manastiresc" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (22)
Retete similare

Ciorba de ied cu macris

Postat de simona72

Ciorba de ied cu macris

Daca fosolositi cap la ciorba acesta trebuie spalat foarte bine. Carnea pentru ciorba spalata si portionata o punem cu apa la fiert, avind grija sa nu umpleti oala pt a avea loc sa puneti si...

Citeste continuarea

Ciorba de vitel cu legume si tarhon

Postat de merisor67

Ciorba de vitel cu legume si tarhon

Portionam carnea si o spalam bine. Punem un vas cu apa si putina sare pe foc, iar cand atinge punctul de fierbere scufundam carnea in el. Lasam carnea sa fiarba 10-15 minute pana incepe sa...

Citeste continuarea

Comentarii

la 11.12.2010, 21:56
Pay atunci daca e manastiresc e minunat!!!! de cate ori am mancat la manastire..am plecat atat de incantata....incat nici nu-ti pot descrie
la 11.12.2010, 22:01
bun, bun
la 11.12.2010, 22:17
si eu!! si eu!!!
la 11.12.2010, 22:21
conserva e secretul!
la 11.12.2010, 22:51
ce-mi place 5f

Vezi toate comentariile (22)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or