Ciocolata de nescafe (la pahar !!!)

Postat de MotanLaOale in Dulciuri
6 Mai 2011 | 4923 vizualizari

Fiind un mare amator de nescafe am salivat la reteta postata de mitinita "Blondine" si am incercat sa o fac cu mai mult nes sa iasa "Castanii". Ceasul rau a facut sa pun mai multa apa decat gandisem si a iesit moale. Fiind foarte, foarte buna se va manca "la panar" !!!

Ingrediente

  • 250g lapte praf
  • 200g zahar
  • 75ml apa (eu am pus 150ml si a iesit moale)
  • 100g unt
  • 4 linguri nescafe
  • 2 plicuri zahar vanilat
  • 1 fiola esenta de rom
  • nuci prajite
  • stafide inmuiate in esente

Mod de preparare

Nucile se pun la prajit intr-o tigaie pana se rumenesc putin si se la sa la racit.

Stafidele le-am pus la imuiat in alcool cu aroma de portacale 20 minute dupa care le-am scos la zvantat.

Zaharul cu apa se fierb 5 minute pana se topeste zaharul.

Se adauga zaharul vanilat, nesul si untul si se amesteca pana se topeste untul.

Se adauga laptele praf si se omogenizeaza.

Se adauga esenta de rom si stafidele.

Se unge o tava cu unt si se toarna compozitia.

Se presara nucile pe toata suprafata.

Se lasa la racit apoi se pune in frigider pentru cateva ore.

Se taie bucati si se serveste.

Eu am gresit cu apa si am obtinut o crema groasa, buna rau, pe care am pus-o in pahare pentru servit. Mergea si un mot de frisca dar nu am avut in casa.

Pofta Buna!

Daca ti-a placut reteta noastra "Ciocolata de nescafe (la pahar !!!)" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (38)
Retete similare

Tarta cu gutui

Postat de Pungasa_Rogue

Tarta cu gutui

Umplutura: Gutuile curatate de coaja si seminte se dau pe razatoarea mare a robotului de bucatarie. Se pun intr-o cratita impreuna cu zaharul si se calesc pana cand scade toata zeama lasata,...

Citeste continuarea

Desert minitarte cu ganache de ciocolata alba

Postat de Pungasa_Rogue

Desert minitarte cu ganache de ciocolata alba

Aluat tarte: Intr-un castron, se pun oul, untura, untul, zaharul, esenta de rom, sarea, smantana si praful de copt. Se cerne jumatate din cantinatea de faina si se amesteca totul. Se adauga...

Citeste continuarea

Comentarii

la 06.05.2011, 12:17
Wooou ce bine arata imi place,o pun la favorite
la 06.05.2011, 12:18
la 06.05.2011, 12:22
ce e aiciiiiiiiiiiiiiiiiiiii
la 06.05.2011, 12:26
bunatateee
la 06.05.2011, 12:34
delicioasa!!!!! deja simt aroma ,,, dar inghit in sec si mai beau o cafea!

Vezi toate comentariile (38)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or