Dulceata de visine

Postat de Dya in Dulceata / Gem
29 Iun 2011 | 5156 vizualizari

Pentru mine e cea mai gustoasa dulceata!

Ingrediente

  •     4 kg visine
  •     2 kg zahar
  •     sucul de la o lamaie
  •     1 lime

Mod de preparare

Visinele, curatate si spalate, le-am pus intr-un vas impreuna cu un kilogram de zahar si cu sucul de lamaie. Le-am lasat  peste noapte, acoperite, la rece. Sucul obtinut l-am amestecat cu restul de zahar si l-am pus la foc pana ce acesta s-a dizolvat complet. Am adaugat apoi visinele si le-am lasat sa fiarba la foc potrivit,  fara a amesteca, pana cand compozitia s-a legat. (cam 4-5 ore)

Pentru a ne da seama daca a fiert suficient, scoatem 2-3 linguri din dulceata si le lasam sa se raceasca bine.

Borcanele, le-am tinut pentru 20 de minute in cuptorul incins, dupa care am pus in ele dulceata fierbinte,  am strans capacele, si, le-am lasat sa se raceasca treptat, in cuptor.

Eu am gustat-o deja!

Sa aveti pofta!!!

Daca ti-a placut reteta noastra "Dulceata de visine" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (29)
Retete similare

Negresa de post cu nuci - Reteta simpla si gustoasa

Postat de Bucataras

Negresa de post cu nuci - Reteta simpla si gustoasa

 Cum se prepara Negresa de post cu nuci - Reteta simpla si gustoasa:  Amesteca intr-un bol dulceata de visine, apa minerala si zaharul si omogenizeaza pana ce zaharul este...

Citeste continuarea

Papanași cu dulceață de vișine - Rețeta delicioasă pentru un desert savuros

Postat de Bucataras

Papanași cu dulceață de vișine - Rețeta delicioasă pentru un desert savuros

Cum se prepara Papanași cu dulceață de vișine - Rețeta delicioasă pentru un desert savuros Amestecă brânza de vaci cu cele două ouă, adaugă un praf de sare, esența de vanilie...

Citeste continuarea

Recomandari pentru tine si casa ta

Multicooker Turbo Express

- 700 lei
1499.99 lei
799.99 lei

HAND HELD SEALER

- 29 %
69.99 lei
49.99 lei

Comentarii

la 29.06.2011, 17:30
harnicuta!
la 29.06.2011, 17:31
N-ai obosit de-atata bucatareala ???
Este prefe mea
la 29.06.2011, 17:41
adorrrrrrrr dulceata de visine
la 29.06.2011, 17:41
Miha
la 29.06.2011, 17:43
Onesta am obosit un pic,,, astazi am facut 6 feluri de mancare si dulciuri.... ,,, e ziua mea libera,,, maine si vineri lucrez iar cate 13-14 ore si nu o sa mai am timp de nimic

pup cu drag

Vezi toate comentariile (29)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or