Dulceata de visine

Postat de Dya in Dulceata / Gem
29 Iun 2011 | 5156 vizualizari

Pentru mine e cea mai gustoasa dulceata!

Ingrediente

  •     4 kg visine
  •     2 kg zahar
  •     sucul de la o lamaie
  •     1 lime

Mod de preparare

Visinele, curatate si spalate, le-am pus intr-un vas impreuna cu un kilogram de zahar si cu sucul de lamaie. Le-am lasat  peste noapte, acoperite, la rece. Sucul obtinut l-am amestecat cu restul de zahar si l-am pus la foc pana ce acesta s-a dizolvat complet. Am adaugat apoi visinele si le-am lasat sa fiarba la foc potrivit,  fara a amesteca, pana cand compozitia s-a legat. (cam 4-5 ore)

Pentru a ne da seama daca a fiert suficient, scoatem 2-3 linguri din dulceata si le lasam sa se raceasca bine.

Borcanele, le-am tinut pentru 20 de minute in cuptorul incins, dupa care am pus in ele dulceata fierbinte,  am strans capacele, si, le-am lasat sa se raceasca treptat, in cuptor.

Eu am gustat-o deja!

Sa aveti pofta!!!

Daca ti-a placut reteta noastra "Dulceata de visine" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (29)
Retete similare

Negresa de post cu nuci - Reteta simpla si gustoasa

Postat de Bucataras

Negresa de post cu nuci - Reteta simpla si gustoasa

 Cum se prepara Negresa de post cu nuci - Reteta simpla si gustoasa:  Amesteca intr-un bol dulceata de visine, apa minerala si zaharul si omogenizeaza pana ce zaharul este...

Citeste continuarea

Papanași cu dulceață de vișine - Rețeta delicioasă pentru un desert savuros

Postat de Bucataras

Papanași cu dulceață de vișine - Rețeta delicioasă pentru un desert savuros

Cum se prepara Papanași cu dulceață de vișine - Rețeta delicioasă pentru un desert savuros Amestecă brânza de vaci cu cele două ouă, adaugă un praf de sare, esența de vanilie...

Citeste continuarea

Comentarii

la 29.06.2011, 17:30
harnicuta!
la 29.06.2011, 17:31
N-ai obosit de-atata bucatareala ???
Este prefe mea
la 29.06.2011, 17:41
adorrrrrrrr dulceata de visine
la 29.06.2011, 17:41
Miha
la 29.06.2011, 17:43
Onesta am obosit un pic,,, astazi am facut 6 feluri de mancare si dulciuri.... ,,, e ziua mea libera,,, maine si vineri lucrez iar cate 13-14 ore si nu o sa mai am timp de nimic

pup cu drag

Vezi toate comentariile (29)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or