Fasole iahnie

Postat de portiadelumina in Mancaruri de post
13 Sep 2013 | 8665 vizualizari

Un fel de mâncare pentru care de multe ori dau carnea deoparte. Cu atât mai mult cu cât fasolea are o grămadă de vitamine şi minerale, A, B6, B12, C, K, calciu, magneziu, acid folic, fier, fosfor, zinc, potasiu, seleniu, care sunt absolut necesare pentru o sănătate echilibrată. Cum spuneam şi cu alte ocazii, în fandoseala lor, unii consideră că a mânca fasole este degradant, şi înapoiat, fără să privească cu atenţie că bombele calorice de prin fast-food-uri sunt adevăratele probleme. Asta ca să nu mai zic de E-urile regăsite prin alte multe mâncăruri. Personal prefer o fasole sănătoasă cu riscul de a fi catalogat în vreun fel anume. Dixit!

Inapoi la reteta

Comentarii (71)

la 13.09.2013, 14:35
tare buna Dixit ))
la 13.09.2013, 14:35
Si noua ne place, dar recunosc ca fac destul de rar
la 13.09.2013, 14:37
Extraordinar de buna!
la 13.09.2013, 14:37
Laura, tu foloseşti cuvonte din introducerea mea, ha? ) Mulţumesc, a fost tare bună, mai ales cu murăturile astea noi.
la 13.09.2013, 14:38
Ce bunatate! O s-o fac si eu ca am muraturi sa-i pun alaturi
la 13.09.2013, 14:38
Ancuţa, noi facem mai des, mi e îmi place mult şi afară de asta e sănătoasă şi binevenită în zilele de post. Mulţumesc!
la 13.09.2013, 14:39
Alexandra, merită, pentru că de multe ori alergăm după meniuri sofisticate uitând de cele sănătoaase. Mulţumesc!
la 13.09.2013, 14:40
muraturi
la 13.09.2013, 14:46
Din de toate Laura. Ştii avem un bâlci pe-aci (pe la Titu) zilele astea şi pe lângă pastramă, mici, cârnaţi, turtă dulce, mere glazurate şi alte asemenea bucurii pentru copii şi oameni mari, există şi murături asortate: pepeni, conopidă, castraveţi gogonele, ardei de toate feluri şi în special din cei gogoşari umpluţi cu varză roşie. O bunătate!
la 13.09.2013, 14:49
la 13.09.2013, 14:50
Mulţumesc, Cristina! Eu am rămas fidel mâncărurilor simple, mai ales că din cele complicate nu ştiu să fac. )
la 13.09.2013, 14:51
tare bunaaa
la 13.09.2013, 14:53
Mulţumesc, Lau!
la 13.09.2013, 14:56
Parinte, nu era nevoie ))
la 13.09.2013, 14:57
Lasă, Laura, că am vrut să fii convinsă

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or