Fasole iahnie

Postat de portiadelumina in Mancaruri de post
13 Sep 2013 | 8665 vizualizari

Un fel de mâncare pentru care de multe ori dau carnea deoparte. Cu atât mai mult cu cât fasolea are o grămadă de vitamine şi minerale, A, B6, B12, C, K, calciu, magneziu, acid folic, fier, fosfor, zinc, potasiu, seleniu, care sunt absolut necesare pentru o sănătate echilibrată. Cum spuneam şi cu alte ocazii, în fandoseala lor, unii consideră că a mânca fasole este degradant, şi înapoiat, fără să privească cu atenţie că bombele calorice de prin fast-food-uri sunt adevăratele probleme. Asta ca să nu mai zic de E-urile regăsite prin alte multe mâncăruri. Personal prefer o fasole sănătoasă cu riscul de a fi catalogat în vreun fel anume. Dixit!

Inapoi la reteta

Comentarii (71)

la 13.09.2013, 20:07
Fasolica din asta imi place si mie
la 13.09.2013, 20:08
Si mie imi place mult
la 13.09.2013, 20:13
Rocsi, cred, şi cred că ştii şi să o pregăteşti, că doar eşti printre cei mai buni bucătăraşi, nu? Mulţumesc!
la 13.09.2013, 20:13
Lavinia, facem schimb, îmi dai din prăjiturile alea de le meştereşti tu, ce zici, merge?
la 13.09.2013, 20:23
Gatesti cand te impinge foameaFasolea asta imi cam face cu ochiul.E prea buna!
la 13.09.2013, 20:26
Buni, chiar bună a fost, căci aşa cum ziceam prin alte comentarii, am probat cu ea noile murături,din toate adică. Mulţumesc frumos! Aaa, nu se ştie, poate vreodată ajungi la masa noastră.
la 13.09.2013, 20:30
Cu mare drag !
la 13.09.2013, 20:54
ehehe...da te-ai pus pe treaba nu gluma bravo...ador fasolea...mai ales daca are si un pic de afumatura
la 13.09.2013, 21:01
Any, e bună şi cu afumătură, dar fiind zi de post, am zis să fac şi aşa, pentru cei ce doresc să facă fără. În alte condiţii pun jumări, şorici, ciolan, kaiser ori chiar cârnăciori (de casă în special).
la 13.09.2013, 21:13
nu ma dau la o parte de la asa ceva!
la 13.09.2013, 21:19
Mirela, dacă ai face asta, ai pierde un gust nemaipomenit de bun, nu că am gătit eu Mulţumesc!
la 13.09.2013, 22:07
nu mai plec ,pana nu imi dai
la 13.09.2013, 22:18
ce de-a comentarii la mancarile tale mai Padre la mine abia de se aduna vreo doi
la 13.09.2013, 22:20
)Diuto
la 13.09.2013, 22:22
Vin eu cu afumatura sa nu mancam pe gol,asa.....

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or