Fasole iahnie

Postat de portiadelumina in Mancaruri de post
13 Sep 2013 | 8665 vizualizari

Un fel de mâncare pentru care de multe ori dau carnea deoparte. Cu atât mai mult cu cât fasolea are o grămadă de vitamine şi minerale, A, B6, B12, C, K, calciu, magneziu, acid folic, fier, fosfor, zinc, potasiu, seleniu, care sunt absolut necesare pentru o sănătate echilibrată. Cum spuneam şi cu alte ocazii, în fandoseala lor, unii consideră că a mânca fasole este degradant, şi înapoiat, fără să privească cu atenţie că bombele calorice de prin fast-food-uri sunt adevăratele probleme. Asta ca să nu mai zic de E-urile regăsite prin alte multe mâncăruri. Personal prefer o fasole sănătoasă cu riscul de a fi catalogat în vreun fel anume. Dixit!

Inapoi la reteta

Comentarii (71)

la 13.09.2013, 15:39
Bianca, se rezolvă, doar să ajung prin Braşov. Şi ce bine ne-ar mai prinde un weekend liniştit pe undeva.
la 13.09.2013, 16:06
Preferata mea!Imi place de mai multe ori!
la 13.09.2013, 16:26
Ohhh Padre , vin la masa
la 13.09.2013, 16:53
la 13.09.2013, 16:57
oooo... ce ingramadeala aici la masa...
la 13.09.2013, 16:58
Mina, dacă era Bistriţa mai aproape te chemam la masă.
la 13.09.2013, 16:59
Dea, nu ziceai că eşti cu amestecul Garam Masala? Acum pofteşti la fasole? )
la 13.09.2013, 17:00
Mulţumesc, Laura!♛
la 13.09.2013, 17:00
Miha, e îngrămădeală, dar organizată, că eu sunt disciplinat, să ştii.
la 13.09.2013, 18:31
la 13.09.2013, 18:40
Miha, cred că râzi de ce au scris bucătăraşii, nu de ce am gătit eu, nu? [emoticonîngrijorător]
la 13.09.2013, 19:10
Tare buna fasolea , legume proaspete , muraturi proaspete daca este si pofta de mancare si sanatate nota zece .
la 13.09.2013, 19:11
Delia, cum ziceam în introducere şi prin comentarii, de multe ori e de preferat unei bucăţi de carne ce provine din animale hrănite cu substanţe diverse. Fasolea chiar e sănătoasă.
la 13.09.2013, 19:59
Deci gatesti de zor Padre, nu te incurci! Imi place mult cum ai laudat fasolea, e foarte buna!
la 13.09.2013, 20:00
Corina, nu gătesc aşa mult ca voi, doar rareori, când am eu chef de câte un fel de mâncare. Doar ai văzut că-s luni în care nu postez nici o reţetă. Bine, mai gătesc, dar nu fac poze mereu. Mulţumesc!

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or