Fursecuri marocane cu migdale

Postat de Corina33 in Dulciuri
24 Sep 2013 | 13430 vizualizari

By Jamila, decat ca eu le-am facut cu migdale nu susan. Au iesit aproape doua tavi, circa 25 de bucati. Un pic le-am prea bronzat pe ultimele, asa ca mare grija cand le faceti. Oricum sunt foarte bune, satioase, desi nu au pic de grasime. Eu zic sa le incercati!

Ingrediente

  • 200 g zahar pudra
  • 3 oua
  • 200 g migdale macinate fin
  • 150 g faina plus 4-5 linguri
  • 1 plic praf de copt
  • coaja de la o lamaie
  • un praf de sare
  • inca 100 g zahar praf pentru pus deasupra

Mod de preparare

Se mixeaza ouale cu zaharul, se adauga coaja de lamaie, faina de migdale si la sfarsit faina amestecata cu praful de copt si sarea. Se framanta sau se amesteca cu o lingura de lemn.

Cu mainile umede, formam bilute de marimea unei caise, pe care le rostogolim prin zahar praf apoi le asezam in tava tapetata cu hartie de copt si le aplatizam usor.

Se coc maxim 15 minute pana fursecurile cresc usor si crapa deasupra.

Pofta buna!

Daca ti-a placut reteta noastra "Fursecuri marocane cu migdale" nu uita sa-i faci un review.

Retete asemanatoare

Comentarii (48)
Retete similare

Crema de zahar ars by Alex Teacher (nimic mai simplu)

Postat de AlexTeacher

Crema de zahar ars by Alex Teacher (nimic mai simplu)

Intr-un bol mare spargem cele 10 oua pe care le vom mixa bine Adaugam 100g de zahar si amestecam pana se va topi Punem un varf de sare,...

Citeste continuarea

Clatite cu iaurt, cacao si crema caramel

Postat de Corina33

Clatite cu iaurt, cacao si crema caramel

Pregatim prima data aluatul de clatite: se mixeaza ouale cu zaharul si zaharul vanilat. Cand zaharul s-a topit se adauga iaurtul si laptele si se amesteca bine. Separat amestecam faina cu cacaua,...

Citeste continuarea

Comentarii

la 24.09.2013, 21:50
Minunate! Imi plac mult fursecurile, am sa le incerc si pe astea
la 24.09.2013, 21:50
Am facut si eu odata, dar mi sau pleostit! Ale tale sunt super!
la 24.09.2013, 21:52
Frumusele!!!
la 24.09.2013, 21:52
Multumesc Timi! Imi era dor, ca nu am mai facut demult asa ceva
la 24.09.2013, 21:52
buneeee

Vezi toate comentariile (48)

COMENTEAZA

Video
Retete la 20 lei
Dulciuri
Scoala de gatit Bucataras
Supe/Ciorbe
Mancaruri cu carne
Paste
Mancaruri de post
Peste
Mancare copii
Salate
Mezel de casa
Aperitive / Garnituri
Conserve
Sosuri
Pizza
Bauturi
Reteta de vedeta
Fructe de mare
Bucatarasi celebri
Vegan / Raw vegan
Mancaruri de legume
Cook and smile
Sandvisuri
Slow Cooker
Retete diabetici
Video
2 Portii = 20 LEI
Retete facute de copii
Multicooking
Carte d'Or